Eğitim teknolojisi sektörü henüz emekleme döneminde ama önümüzdeki beş yıl içinde yüzde 23 oranında kümülatif büyümesi bekleniyor. GSV Danışmanlığa göre önümüzdeki 5 yıl (2017) içinde eğitim teknolojilerinin 255 milyon dolarlık global iş olması öngörülmektedir.

e-Öğrenme şüphesiz eğitim sektörünün geleceğidir. Gelecek hala kendini göstermemiş olsa da 2013 yılından beri bunu kanıtlayacak bazı ilginç çerezler görüyoruz.

MOOCs

MOOCs, ‘massively open online courses’ kelimelerinin ilk harflerinden oluşuyor. Kitlelere açık, internet ortamında verilen dersleri tanımlıyor. Söz konusu dersler gerçekten de kitlesel ölçekte açıklığa sahip… Örneğin, tek bir dersi binlerce öğrenci ve profesyonel aynı anda alabiliyor.

2012 yılında büyük bir sükse yapan MOOC aynı sihri 2013 yılında gösteremedi. MOOClar en iyi üniversiteler ve en iyi hocalardan canlı olarak en iyi kursları öğrencilere bedava olarak sunuyor.

2012’de sadece en büyük üniversitelerden biri tek bir derse 36000 katılım almıştı. Şimdi ise bir düzinenin üzerinde üniversite planlarına mezuniyet programlı MOOC derslerini katmış bulunuyorlar. Mezuniyet programlı uzaktan eğitim dersleri dünyanın her yerinden öğrencilerin en iyi kaynaklarla tek bir seferliğe mahsus olmak üzere ödenecek belli bir ücret karşılığında kendi kendilerini eğitebilmek için geliştirilmiş bir sistemdir.

Flipped Classroom

flipped

Örnek vermek ve öğrencilere kavramı anlatıp daha sonra o kavramı isimlendirip sözlük anlamını söylemek artık çok fazla tercih edilen bir öğretme yolu değil. Öğretmenlerin her sene tekrar eden konuları ve aynı kavramları tam olarak aynı tarzda anlatması bir zaman ve enerji kaybıdır.

Flipped Classroom ile, öğretmenler kendi derslerini kaydedip kendi kurslarını yükleyerek ev ödevinin bir parçası olarak öğrencilerine verebilirler.Öğrenciler sınıfta zihin güçlerini arttıracak açık oturumlar, tartışmalar ve münazaralar yapabiliyor.

Eğitici videolar ve kaynaklar öğrencilerin her yerden ulaşabilecekleri ve istedikleri kadar tekrar edebilecekleri şekilde tasarlanmıştır. Her öğrenci kendi kavrama hızına sahip olduğu için Flipped Classroom, tüm eğitim alanlarında sıçrama yaratacak en önemli eğitim teknolojilerinden biridir.

Öğrenmek Eğlenceli de Olabilir

Eğitimin kavranması işitsel ve görsel materyaller ile  çok daha sağlıklı gerçekleşmektedir. İnteraktif öğrenmenin daha eğlenceli, öğrenmeyi kolaylaştırıcı, hızlı ve bilgi gerektiğinde öğrencilerin beyinlerinde hızlı bir geri çağırıcı etkisi yarattığı kanıtlanmış bir gerçektir.

The Gates Vakfı MIT Üniversitesi’nin eğitici oyun tasarımı ekibine 3 milyon dolar verdi. Bu yatırımın sebebi ise ekibin, öğrencilerin oyunun bir parçası olarak matematik, fen, coğrafya ve daha fazla dersi öğrenmesini sağlayacak oyunlar tasarlayacak olması.

Eğitimin Yeni Sihirli Cümlesi – Birimiz Hepimiz; Hepimiz Birimiz İçin

Geniş bağlantı olanakları sayesinde sanal dünya çok hızlı büyüyor. Eskiden bir sorumuz olduğunda öğretmene sorardık, kütüphaneye giderdik veya bizden yaşça büyük olan insanlara sorardık. Eskiden böyleydi. Ama artık tek yaptığımız: “Google’a soralım!” demek oluyor.

Çok fazla kaynak, mükemmel paylaşım olanakları gibi dijital bolluk sayesinde her türden bilgi bir kaç tık ötemizde. Eğer nasıl yemek yapılacağını, çocuklarını nasıl eğiteceğini, çocuğuna en iyi özel öğretmeni nasıl tutacağını, bir şeylerin nasıl çalıştığını, duygusal bir problemin nasıl çözüleceğini öğrenmek istiyorsan sadece çevrim içi ol ve her sorunun çözümü elinin altında.

Aynı şey öğretmenler için de geçerli. Çevrim içi kurslar hakkında bilgi edinmek, öğrendiklerini meslektaşlarınla paylaşmak(ki bu, şu anda bizim yaptığımız oluyor), başkalarını eğitmek ve kendi sorularına cevap bulmak… ne paylaşmak veya ne öğrenmek istiyorsan bilişim teknolojileri sana yardım edecektir.

Düşük gelire veya yüksek gelire sahip olmak fark etmez.

Eğitim; isteyen herkes için, her zaman mümkündür.

The post Bilinmeye Değer 4 Eğitim Teknolojisi Trendi appeared first on Eğitimag Eğitimde Teknoloji.

Kaynak: http://www.egitimag.com/bilinmeye-deger-4-egitim-teknolojisi/