21. yüzyılın getirilerini eğitim amaçlı kullanmak için birçok ülke, sınıflarda dijital araçlar kullanmaya başladı. Eğitimsel anlamda yeni kaynaklar ortaya çıkıyor. Bunlardan biri de Google’ın en son teknolojisi olan: Google Glass.

Education News‘in haberine göre, Michigan’da bir bilim öğretmeni olan, Andrew Vanden Heuvel, Google Glass’ı sınıfında pilot olarak uygulaması amacıyla Google tarafından, ilk deneyeceklerden biri olarak seçildi.

Google Glass nedir?

Google Glass 2012 yılında piyasaya sürülen bir giyilebilir teknoloji ürünüdür. Bu gözlük kullanıcıların fotoğraf çekmesine, video kaydetmesine, internette gezinmesine ve çeşitli uygulamalar yardımıyla kendi sesini kullanarak yol tarifi almak gibi işlemler yapmasına izin veriyor. Fotoğraflar, dış tabakada bulunan lensler sayesinde gösteriliyor. İnternet bağlantısı sayesinde insanlar ne görüyor veya duyuyorsa hemen o anda dünyanın herhangi bir yerindeki birisiyle paylaşabilme kapasitesine sahipler.

Bir Eğitim Aracı Olarak Google Glass

Bir eğitim aracı olarak Google Glass’ı bilim ve matematik derslerinin öğretilmesi amacında kullanarak deneyimleyen Andrew Vanden Heuvel onun hakkında şöyle bir yorumda bulunuyor. ““… Google Glass sınıf içerisinde her anı öğrenme zamanına dönüştürerek benim bilimi öğretme yöntemimi değiştirecek bir araç.”

Vanden Heuvel’ın bu deneyimini bir filme kaydetmesi bizler için çok daha somut ve açıklayıcı olmuş. Youtube’da yayınladığı videoda(aşağıda) öğretmenimiz Michigan’dan yola çıkıp İsviçre’deki büyük araştırma merkezi olan CERN’ü ziyaret ediyor ve oradaki deneyimlerini canlı olarak sınıfıyla paylaşıyor.

Öğrenciler teknolojinin ilerlemesiyle her yerden ve her zaman eğitim kaynaklarına erişebilir hale geldiler. Google Glass bu anlamda çok daha global öğrenme olanakları sağlıyor. Mashable’ın paylaştığı infografikte bu gözlüklerin gelecekte sağlayacağı imkanları daha ayrıntılı görebilirsiniz. Farklı konumlarda ikamet eden öğrenciler o sırada Google Glass kullanılarak verilmekte olan dersi veya uygulamayı aynı anda izleyebilecekler.

Öğretmenlere Yararı

Öğretmenler ders materyallerini daha interaktif projeler ve sunumlar yardımıyla kolayca hazırlayabilirler. Google Glass, öğretmenlerin ders işlerken başka sınıflara da bağlanabilmesini sağlayan bir profesyonel yardım geliştirmesi de içeriyor.

Yapılabileceklerin sınırsız olduğu bu gözlük ne kadar bilim kurgu filmlerden fırlama gibi duruyor olsa da oldukça gerçek!

The post Bir Eğitim Aracı Olarak Google Glass appeared first on Eğitimag Eğitimde Teknoloji.

Kaynak: http://www.egitimag.com/bir-egitim-araci-olarak-google-glass/