Çapraz Sorgu Nedir, Nasıl Yapılır? Çapraz Sorgu Kimlere Yapılır?

Herhangi bir dava konusunda pek çok yargılama tekniği bulunmaktadır. Bunlardan birisi de çapraz sorgudur. Çapraz sorgu tekniği genellikle her dava da kullanılmaktadır.

Çapraz Sorgu Nedir?

Çapraz sorgu bir suçun ortaya çıkarılması için tanık veya sanıkların ifadelerinin güvenirliliğini arttırmak için kullanılan hukuki bir terim olmaktadır. Çapraz sorguda iki farklı teknik bulunur. Bunlardan birisi destekleyici çapraz sorgudur. Diğeri ise çürütücü çapraz sorgudur. Bu nedenle bir davada çapraz sorgu kullanılacak ise hangi tekniğin kullanılacağı önceden belirlenmesi gerekir.

Çapraz Sorgu Nasıl Yapılır?

Çapraz sorgunun nasıl yapılacağı, her olayın özelliği ve yapacak kişinin niteliklerine göre belirlenmektedir. Genel olarak bakıldığında çapraz sorgu şu şekilde yapılmaktadır:

– İlk olarak tanığı getiren taraf doğrudan sorgu yapmaktadır. Daha sonra ise diğer taraf çapraz sorgu yapmaya başlar.

– Çapraz sorgu yapan kişi detayları iyi bilmelidir. Böylece çapraz sorguyu kontrollü yapmalıdır.

– Sorulan sorular belirli bir amacı elde etmeye yönelik olması gerekir.

– Çapraz sorgu yapan kişi soruların mantık çerçevesi içinde sormalıdır.

– Sonuca yönelik önemli sorular ise sona bırakılmalıdır.

Çapraz Sorgu Kimlere Yapılır?

Çapraz sorgu suçlu olduğu şüphelenilen kişilere yapılmaktadır. Bu sorguda soru yöneltilen kişiye neden, nasıl gibi yorum içeren cevaplar almak yerine kısa cevaplar verilecek olan sorular sorulması gerekmektedir. Çaprak sorgu tekniğinin sonu öngörülememektedir. Bu nedenle çoğu zaman başvuranın aleyhine de sonuçlar çıkabilmektedir. Çapraz sorgu çeşidi genel olarak hedeflenen bilgiye ulaşılamadığı zaman kullanılmaktadır.

Haber Kaynağını Görüntülemek için Tıklayın

Yazar: – Milliyet