Türk Eğitim-Sen Haberi:
GENEL BAŞKAN TALİP GEYLAN: “YENİLEN PEHLİVAN GÜREŞE DOYMAZ.”

Türk Eğitim-Sen Başkanlar Kurulu Toplantısı 04.03.2021 tarihinde Türk Eğitim-Sen Genel Merkezi’nde online olarak yapıldı. Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, İLKSAN Yönetim Kurulu Başkanı Tuncer Yılmaz, İLKSAN Denetleme Kurulu Üyesi İsa Barış, Genel Merkez Yöneticileri ve tüm şube başkanlarının katıldığı toplantıda; öncelikli olarak yaklaşan İLKSAN seçimleri,  yönetici atama yönetmeliği, sendikamızın gelecek planları, üniversite idari personelin nakil sorunu ve pek çok önemli konu hakkında istişarelerde bulunuldu.

Toplantının açılışında bir konuşma yapan Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Türk Eğitim-Sen delegelerinin İLKSAN’ı şeffaf ve adil yönettiğine dikkat çekerek, “1993 yılından 1996 yılına kadar kayyum marifetiyle yönetilen İLKSAN,  1996 yılından itibaren Türk Eğitim-Sen delegeleri ve Milli Eğitim Bakanlığının belirlediği bürokratlar tarafından yönetilmeye başlandı. Türk Eğitim-Sen delegeleri seçimleri kazandığında, İLKSAN’ın yaklaşık 3 milyon TL borcu bulunmaktaydı. Türk Eğitim-Sen delegeleri İLKSAN’ı öyle şeffaf ve adil yönetti ki, Hacettepe Üniversitesi uzmanlarının 2018 yılına dair raporuna göre İLKSAN’ın bugün kasası 8 milyon TL artı değere ulaşmış durumda olduğunu açıkladı. İLKSAN ülkemizin en güzide ve güvenilir sandıklarından biri haline gelmiştir. Bu başarıyı görmezden gelmek mümkün değildir. Siyasi ve ideolojik kaygı gütmeyen herkes İLKSAN’ın dününü ve bugününü çok iyi karşılaştırabilir. 1996 yılından önce emeklilere ikramiyelerini 1-2 yıl sonra ancak ödeyebilen İLKSAN, bugün emekli olanlara iki günde parasını verebilmektedir. Ayrıca 1996 yılında öğretmenin 1 aylık maaşı kadar emekli ikramiyesi veren İLKSAN, Türkiye sevdalısı emanetçilerinin gayreti ile aradan geçen 25 yılda İLKSAN emekli ikramiyesini maaşın 10 katına çıkardı. Dolayısıyla elbette İLKSAN bizim gurur kaynağımızdır. Ne çaldık, ne çaldırdık. İLKSAN’ı soymak isteyenlere geçit vermedik. Türk Eğitim-Sen varsa güven vardır. İLKSAN emin ellerde. Alnımız ak, başımız dik. Sağ olun, var olun. İLKSAN son iki yılda 92 bin üyesine 1 milyar 310 milyon TL karşılıklı ya da karşılıksız sosyal yardımda bulunmuştur. Bu her babayiğidin harcı değildir” diye konuştu.

‘Boykot’ tamamen beceriksizliklerini kamuflaj etmektir.

Genel Başkan 3 Nisan 2021 tarihinde yapılacak İLKSAN Temsilciler Kurulu seçimlerine dikkat çekerek, şunları kaydetti: “Hatırlanacağı gibi bir önceki seçimlerde Malum-Sen ‘Boykot’ ettiği gerekçesi ile seçimlere katılmamıştı. Eğitim Hizmet kolunda neredeyse diğer sendikaların üç katına sahip üyesi olmasına rağmen, Malum-Sen’in 47, Türk Eğitim-Sen’in ise 144 delegesi bulunmaktadır. Adeta yenilen pehlivan gürece doymaz anlayışı var bunlarda. İkinci kez bu yenilgiyi kabul etmemek için ‘Boykot’ ediyoruz gerekçesi ile seçime katılmadılar.  Herkesin malumudur ki,  ‘Boykot’ tamamen beceriksizliklerini kamuflaj etmeye yöneliktir. Evet, bizden üç katı üye sayısına sahipler. Ancak vicdanlı eğitim çalışanları dahi doğru gördükleri için seçimde o sandığın başına geldiklerinde Türk Eğitim-Sen adaylarına oy verdi. Hz Ali, “Doğru sözü nereden gelirse gelsin alınız.” der. Eğitimcilerde doğruyu görmüştür.   Bunlar eğitim hizmet kolunda yetkili sendika olmalarına, diğer sendikaların toplam üye sayısından daha fazla üyeye sahip olmalarına rağmen 283 bin eğitim çalışanının üye olduğu bir sandığın genel kurul süreçlerinde temsil edilemiyorlar. Kaçak savaşıyorlar. Ama şimdi bunların başına taş mı düştü bilinmez bir anda seçimlere girmeye karar verdiler.  Malum-Sen seçime girme niyetinde değildi. Ancak kendi tabanlarının çok ciddi baskısı ile karşı karşıya kaldı. Şimdi ise hem seçime giriyor hem de girmiyor görüntüsü ile muallak bir tutumla sahaya çıktılar. Şöyle ki, güya seçim sürecinde kendi isimlerini koymuyorlar. Daha ziyada lokal stratejiler uyguluyorlar. Kimi yerlerde okul müdürü, kimi yerlerde yöneticiler üzerinden aday gösteriyorlar. Hatta bu da yetmiyor bizim üyelerimize dahi teklif götürüyorlar. Bakın şu aç gözlülere!

Diyorlarmış ki; ‘Bizim üyelerimize sen bağımsız aday ol biz sana Eğitim Bir Sen olarak destek verelim.’ Malum Sen’in, yapabildiği ve başardığı tek iş milletin arkasından iş çevirmek! Hatta bu da yetmiyor;  sahada eğitimciler tarafından karşılığı olan kişileri de tespit ederek aday göstermeye çalışıyor. Bunlarınki lokal strateji yapmaktır. Siz kendi adınızı ortaya koymazsınız. Taşıma su ile değirmen dönmez.

Bakınız; artık Malum Sen 2012 yılındaki gücünün artık gerisinde. Bu saatten sonra da çok ciddi mesafe alacaklarını düşünmüyorum. Bilindiği gibi, 2014 yılında çıkarılan Milli Eğitim Bakanlığı Teşkilat Kanunu’nun değişmesi ile birlikte dünya başlarına yıkıldı. Çünkü mücadeleyle, liyakatle gelmeye alışık değiller. Varsa yoksa torpil.  Bakınız; 2014-2016 yılları arasında  Türkiye’de yöneticilerin büyük bir çoğunluğu mülakat marifeti ile al aşağı edildi ve yine yerlerine nerede yandaş, yancı varsa  kurum yöneticileri iş başına getirildi.

Hatırlanacağı gibi Malum Sen; il, ilçe, şube müdürleri, belediye başkanları, milletvekilleri hatta mahallenin muhtarlarına gelinceye kadar İLKSAN seçimlerine abandılar. Ancak aldıkları netice ortada! Boşuna uğraştınız eğitim çalışanları doğruyu görüyor. Aynı anlayışı sürdürüyorlar ama bu defa itibar göremiyorlar”

İLKSAN seçim sürecinin teşkilatımızın hatta tabanımızın motivasyonuna katma değeri tartışılmaz.

 Genel Başkan Geylan, İLKSAN’ın Nisan ayındaki seçimlerinde de sıkıntı yaşanacağını düşünmediğini söyleyerek, “Canhıraş, kora kor rekabet halindeymiş gibi bütün gücümüzü ortaya koyacağız. Bütün teşkilatlarımıza sesleniyorum: İLKSAN seçim sürecinin teşkilatımızın hatta tabanımızın motivasyonuna katma değeri tartışılmaz. Bu nedenle bir kez daha İLKSAN seçimlerini başarıya ulaştıralım Bu motivasyonla da 15 Mayıs yetki sürecine tam motive olmuş şekilde gidelim” diye konuştu.

Malum-Sen’in yayınladığı İLKSAN Raporu’na değinen Geylan, “Tabi rapor bütün kamuoyunun bildiği gibi tamamen farazidir. Yalan, dolan ve iftiralarla dolu bir rapordur. Gerçek olmayan söylemlerle kamuoyunu yanıltıcı algı oluşumuna dair bir rapordur. Bekleyin ve de görün; bütün teşkilatımız sizin bu yalanlarınızı teker teker ortaya çıkaracaktır” dedi.

Yetkiyi almamız kamu çalışanlarının geleceği için elzemdir.

Salgından dolayı 15 Mayıs seçim süreci geçen yıl olduğu gibi bu yılda tehir edilmezde sendikaların üye sayıları yeniden belirleneceğini hatırlatan Geylan, “Bilindiği gibi bu yılın bir önemi de; 2022-2023 Yılları Toplu Sözleşme sürecidir. Bu sene yapılacak toplu sözleşme görüşmeleri, 2023 yılına kadar memur ve emeklilerin kaderinin belirleneceği önemli bir dönemeçtir.  Genel seçimlerin normal şartlarda 2023 Haziran’ında yapılacağı dikkate alındığında bu toplu sözleşme, kamu görevlileri bakımından seçim öncesindeki son pazarlık imkânı olacaktır. Bu noktada kamu görevlilerimizin ve emeklilerin geleceği, bu yıl ağustos ayında gerçekleştirilecek toplu sözleşme görüşmelerinde yetkili olarak yer alacak sendikalara bağlanmıştır. Dolayısıyla Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen kamu çalışanlarının umududur. Yetkiyi almamız kamu çalışanlarının geleceği için elzemdir.

Bu yıl pandemiden dolayı sendikal çalışmaların sekteye uğradığını söyleyen Geylan, “Buna rağmen 2020 yılı Temmuz ayından bugüne kadar 7 bin 625 yeni üye kaydı yapılmıştır. Bana göre bu rakam dahi övgüyü hak etmektedir.  Çünkü okullar kapalı idi. Belli ki; böyle bir ortamda teşkilatın yöneticileri sahaya inmiş, ev ev gezmiş, 7 bin 625 üyeyi kazandırmıştır. Bu başarıda katkısı olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Kariyer hedefi olan tüm üyelerimizin Yönetici Atama Sınavı’na girmesini istedik.

Yönetici Atama Yönetmeliği’ne sendikamızın dava açtığını hatırlatan Geylan, “Bilindiği gibi Yönetici Atama Yönetmeliği Taslağı ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri sendikamıza ziyarette bulunarak; Yönetici Atama Yönetmeliğini tanıtmıştı. Güzel bir yönetmelik hazırlanmıştı. Hatta gelen kişilere latife yaparak; ‘Biz bunun neresine dava açacağız’ demiştik. Bu olayın akabinde “Bir haber sitesi, MEB Yönetici Atama Yönetmeliği taslağını yayınlıyor şeklinde bir haber yayınlandı. Haber yorumunda ise bir “sendika ve İslami STK’ların” yönetmeliğe mülakatın eklenmesini istediğini belirtilerek, “Bu yönetmeliğe, sendikanın isteği mülakatın ekleneceğini düşünüyoruz” diyerek de özellikle vurgu yapıldı. Biz sendika olarak buna tepki göstermiştik. Nitekim 5 Şubat 2021 Resmi Gazetede yayınlanan yönetmeliğin taslak yönetmelikle çok farklı olduğunu, mülakatın yönetmelikte yerini korunduğunu gördük. Tabi zaman kaybetmeden yargı sürecini başlattık ve yönetmeliğe dava açtık” diye konuştu.

Bilindiği üzere 14 Mart tarihinde Yönetici Atama Sınavı yapılacağını bildiren Geylan, “Bu noktada sınava başvuruda bulunan üyelerimizin bu sınava hazırlanmasını istiyorum” dedi.

Üniversite çalışanlarının aile bütünlüğü sağlanmalıdır.

Üniversite idari personelin nakil sorunu hakkında da önemli açıklamalar yapan Geylan, “ Aile bütünlüğünün sağlanması için üniversitelerde görev yapan personelin 3 yıl görev yapmak kaydıyla isteğe bağlı ya da özürleri varsa, bu özürlerine binaen diğer üniversitelere geçişine imkân sağlayacak şekilde YÖK koordinatörlüğünde bir yönetmelik çıkarılmalı ve yine üniversitelerde görev yapan personele karşılıklı yer değiştirme (becayiş) hakkı da bu yönetmelikle düzenlenmelidir” dedi.

Genel Başkan Geylan’ın konuşmasının ardından İLKSAN Yönetim Kurulu Başkanı Tuncer Yılmaz da bir konuşma yaptı. Daha düne kadar “sandık batıyor”, “batan sandığın seçimlerini boykot ediyoruz”, “ilksan devlete yük derhal kapatılması gerekir” diyenlerin her ne olmuş ise “İlksan’da daha çok emeklilik yardımı vermeye biz talibiz” diye meydanlara çıktığını, meydana çıkmadan önce de pehlivan tefrikalarını neşretmeye başladığını kaydetti.

Yılmaz, “Sandığı kapatmak için yönetmeye talip olanlara itibar etmeyiniz. Bunların maksadı önce suyu bulandırmak, bilahare balık avlamaktır. Ancak bir şeyde yanılıyorlar, ne İLKSAN sizin bildiğiniz sulara benzer, ne de eğitim mensupları avlanmaya hazır balıktır. Madem avlanacaksınız bir kere de yiğitçe mertçe meydana çıkın, pehlivan tefrikalarına, hava tahmin raporlarına sığınmayın.. İşte meydan işte sandık. Hodri Meydan” dedi. Konuşmaların ardından şube başkanları görüşlerini ifade etti. Toplantı soru-cevap ile sona erdi.

Haber Kaynağını Görüntülemek için Tıklayın
Yazar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir