LGS’de öğrenciler sınavda aileler dışarda ter döktü

Türkiye genelinde 1 milyon 236 bin öğrencinin katıldığı Liselere Geçiş Sınavı’nın (LGS) ilk oturumu saat 09.30’da başladı 10.45’te sona erdi. İkinci oturum ise 11.30’da başlayıp, 12.50’de tamamlanacak.

Milli Eğitim Bakanlığınca, 8’inci sınıfta okuyan öğrencilerin gireceği sınav, bugün iki oturum halinde uygulanıyor. Sınavda birinci oturum 9.30’da başladı 10.45’te sona erdi. İkinci oturum ise 11.30’da başlayıp, 12.50’de tamamlanacak.
Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), 8’inci sınıf öğrencilerine yönelik Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınav, bugün 17 bin 915 okulda yapılıyor.
LGS merkezi sınavında oturumlar, sınav süreleri, soru sayıları ve ders dağılımlarında herhangi bir değişikliğe gidilmedi. 2018’den beri uygulanan sınavın aynı formattaki uygulaması bu yıl da devam ediyor.
Saat 09.30’da başlayan sözel oturumda öğrencilere Türkçe, inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı dil derslerinden toplam 50 soru soruldu ve 75 dakika yanıtlama süresi verildi. 
Saat 11.30’da başlayacak matematik ve fen bilimlerinden toplam 40 sorunun yöneltileceği sayısal oturumda ise öğrencilere 80 dakika süre verilecek.
Sözel ve sayısal bölümlerdeki her bir alt test için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenecek. Her bir öğrencinin, her bir alt testine ait ham puanı, ilgili teste ait doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının üçte biri çıkarılarak hesaplanacak.Bu sene iki oturum arasında öğrenciler, okul bahçelerine çıkabilecekler, ihtiyaçlarını giderebilecekler.
Bakanlık Covid-19 salgını sürecinde başlatılan uygulamada olduğu gibi bu yıl da 8’inci sınıfta okuyan 1 milyon 236 bin öğrencinin LGS başvurusunu merkezi olarak düzenledi. İsteyenler öğrenciler, sınava girecek. Sınava girmeyen öğrenciler de yerel yerleştirme ile liselere yerleştirilecek.
Öğrenciler, bu yıl da kendi okullarında sınava giriyor.
Sınav sonuçlarının açıklanacağı 30 Haziran’da merkezi sınavla öğrenci alacak ortaöğretim kurumlarının kontenjanları da belli olacak.

Haber Kaynağını Görüntülemek için Tıklayın

Yazar: NTV – ntv.com.tr