YKS ikinci ek tercihleri ne zaman yapılacak?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) başkanı Halis Aygün yüz binlerce adayın merakla beklediği YKS ek tercih sonuçlarının açıklandığını duyurdu. Ek yerleştirme ile bir üniversiteye yerleşemeyen adaylar tarafından bu yıl ilk defa uygulanacak olan YKS ikinci ek yerleştirme tarihleri merak konusu oldu. Peki YKS ikinci ek tercihler ne zaman başlayacak?

2021-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ek yerleştirme sonuçları bugün (1 Ekim Cuma) açıklandı.

Sonuçlar, “http://sonuc.osym.gov.tr” internet adresinden veya ÖSYM AİS mobil uygulamasından öğrenilebilecek.

Herhangi bir kuruma yerleşemeyen adaylar ise 140 puanla alan üniversitelere yeniden tercih yapabilecek.

YKS ikinci ek tercih tarihleri binlerce öğrenci tarafından merak ediliyor.

YKS 2. EK TERCİHLER NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

YKS ikinci ek tercih tarihleri henüz belli olmadı. İkinci ek tercihlerin 2-3 hafta içinde başlaması bekleniyor. YKS ek yerleştirme işlemlerinin tamamlanmasının ardından ek tercih ile üniversiteye yerleşen adayların üniveristeye kayıt yaptırıp yaptırmamaları sonucu ortaya çıkacak açık kontenjanlar hesaplanıp, 2. ek tercihler alınmaya başlanacak.

ÖSYM Başkanı Halis Aygün, “Birinci ek yerleştirme sonucuna göre yerleşecek olan adayların kayıtları tamamlandıktan sonra belli olacak boş kontenjanlar için de ikinci ek yerleştirme süreci başlatılacak. İkinci ek yerleştirmede; genel yerleştirme ve birinci ek yerleştirmede yerleşemeyen adaylar, TYT puanı en az 140 olan adaylar ve AYT/YDT puanı en az 170 olan adaylar tercih yapabilecek” açıklamasında bulundu.

Haber Kaynağını Görüntülemek için Tıklayın

Yazar: NTV – ntv.com.tr