Eğitim-Sen Haberi:
11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü Kutlu Olsun

Kız çocuklarına karşı ayrımcılığın önlenmesi ve onların insan haklarından tam ve etkili bir şekilde yararlanmalarını sağlamak amacıyla Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 2012 yılında 11 Ekim’i, “Dünya Kız Çocukları Günü” olarak ilan etti.

Uluslararası Dünya Kız Çocukları Günü her yıl, kız çocukları için evlilikleri önlemek ve bununla mücadele etmek, cinsiyet temelli eşitsizliklerin önüne geçmek, sosyal hayatta karşılaştıkları haksızlıklar hakkında farkındalık yaratmak için farklı temalarla kutlanmaktadır.

Herkesin insan onuruna yaraşır bir şekilde yaşamasına olanak tanıyacak barışçıl ve kapsayıcı sistemler oluşturmak bütün kurumların ve bireylerin sorumluluğundadır. Kız çocuklarının kendi potansiyellerini gerçekleştirebilmesi için şiddetsiz bir yaşam haklarının güvence altına alınması gerekmektedir. Bir toplumda kadınlara ve kız çocuklarına gerekli özen gösterilmiyorsa, demokratik eğitim verilmiyorsa o toplum özgürleşemez.

Siyasi iktidarın kalkınma hedefleri arasında kız çocuklarının güçlendirilmesi vardır. Ancak iktidar kararlı bir şekilde ‘’toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak, kadınların ve kız çocuklarının toplumsal konumlarını güçlendirmek’’ için alınan kararları, imzalanan sözleşmelerin gereklerini hayata geçirmemektedir. Hatta YÖK ve MEB’in çeşitli belge ve yönetmeliklerinden ‘toplumsal cinsiyet eşitliği’ çıkarılarak, kadın kazanımlarından duyulan rahatsızlık ifade edildi.

2012 yılından bu yana kutlanan “Dünya Kız Çocukları Günü” Eğitim Sen’in tüzüğü, amaçları ve gerçekleştirdiği faaliyetlerle örtüşüyor.  Sendikamız Eğitim Sen toplumsal farkındalığı artırmak amacıyla her platformda toplumsal cinsiyet eşitliğini savunuyor.  Özellikle de kadınların yaşam, eğitim hakkı ile sosyal alanda güçlenmesi için önemli kampanyalara imza atıyor.

Eğitim Sen olarak diyoruz ki toplumsal algımız değişmeli, bu değişim için eğitim sistemi demokratikleştirilmeli, imza attığımız sözleşmeler hızla hayata geçirilmelidir. Çocukların eşit, özgür ve barış içinde yaşayabilecekleri, hayallerinin gerçek olduğu bir dünyayı yaratmak bizim elimizde.

 

Haber Kaynağını Görüntülemek için Tıklayın
Yazar: Serpil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir