Akü Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Akü Nasıl Çalışır, Görevleri Nelerdir?

Akü, Fransızca kökenli bir kelimedir ve dilimize Fransızcadan geçmiştir. Akü, elektrik enerjisini kimyasal bir enerji olarak saklayan ve ihtiyaç olduğunda bu enerjiyi elektrik enerjisi olarak veren cihazdır.

Akü Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir?

Akü TDK sözlükte elektrik enerjisi kimyasal enerji halinde saklayan, ihtiyaç olması halinde bu enerjiyi elektrik enerjisi olarak kullanmaya yarayan bir cihazdır. Dilimize Fransızcadan geçmiş olan Akü kelimesi Akümülatör kelimesinin kısaltması olarak dilimizde kullanılmaktadır.

Akü Nasıl Çalışır, Görevleri Nelerdir?

Akü araçlarda aydınlatma, çalıştırma ve ateşleme ile aracın motorunu çalıştırmaktadır. Akü aracın çalışabilmesi için ihtiyacı olan marş basma gücünü araca sağlar ve araç da bu şekilde kolayca çalışır. Araç aküsünde akünün ilk görevi marş motoruna gerekli olan elektrik enerjisini iletmektedir. Bu sayede araç çalışabilir. Ayrıca akü motor çalışmıyorken alıcılara akım göndermekte ve motor çalışırken elektrik sistemindeki voltaj ve amperaj dengesini sağlamaktadır.

Akü kelimesi Akümülatör kelimesinin kısaltması olarak dilimize kullanılmaktadır. Kökeni Fransızcadır ve Akü kelimesi dilimize Fransızcadan geçmiştir. Araçlardaki marş motorunun çalışması için kullanılan bir araç olarak bilinmektedir.

Haber Kaynağını Görüntülemek için Tıklayın

Yazar: – Milliyet