Animasyon Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Animasyon Çeşitleri Nelerdir?

Animasyon kelimesi Fransızca kökenli bir sözcük olarak Türkçede yerleşik biçimde değerlendirilir. Özellikle taşımış olduğu anlamı ile beraber günlük yaşamın yaygın sözcükleri arasında geliyor. Amaca uygun olarak farklı yerlerde kullanılmaktadır. Böylece hem tek başına hem de cümle içerisinde kullanmak mümkün.

Animasyon TDK Sözlük Anlamı Nedir?

Animasyon sözcüğü Türk Dil Kurumu üzerinden farklı kelimeler eşliğinde Türkçede anlamlı hale gelmektedir.

– Canlandırma

– Canlılık

– Hayatiyet

Bütün bu anlamları ile beraber birçok farklı etkinlik ve çalışma doğrultusunda animasyon kelimesi kullanılmaktadır. Bu bağlamda hem gerçek zamanlı etkinlikler için hem de bilgisayar üzerinden teknik çalışmalar doğrultusunda animasyonlar 2D ve 3D eşliğinde ele alınır.

Animasyon Çeşitleri Nelerdir?

Animasyon çeşitleri özellikle birçok farklı yapı üzerinden ele alınmakta ve amaca uygun kullanılmaktadır.

– 2D animasyon (Çizgi Film)

– 2,5D animasyon (Hareketli grafikler)

– 3D animasyon (CGI)

– Stop Motion (Anlık görüntü) animasyon

– Rotoskopi

Yukarıda verilen animasyon türleri genel olarak bilgisayar üzerinden program destekli farklı teknikleri eşliğinde ele alınmaktadır. Özellikle günümüz çizgi filmleri ve özel efektli filmler bu şekilde gerçekleşmektedir.

Tabii bunların dışında otel ve benzeri birçok farklı yerde yapılan gerçek zamanlı animasyonlar da bulunur. Bu doğrultuda konusunda tecrübeli animatörler planlı bir şekilde gösteri gerçekleştirir. Bu gösteriler animasyon olarak ifade edilmektedirler. Gün içerisinde Türkçede yerleşik olarak taşıdığı anlam ile beraber en çok kullanılan sözcüklerden biridir. Tek başına ya da cümle içerisinde değerlendirilebilir.

Haber Kaynağını Görüntülemek için Tıklayın

Yazar: – Milliyet