Anot Katot Nedir, Özellikleri Nelerdir? Kısaca Nasıl Bulunur?

Akım üretimi üzerinden pozitif ve negatif kutuplar eşliğinde anot ve katot kullanılmaktadır. Birbiriyle bağlantılı olmak suretiyle ortaya çıkacak üretim noktasında en önemli yapılar içerisinde yer alır. Tabii bazı veriler üzerinden de bulunan ve belli başlı bazı özelliklere sahiptir.

Anot Katot Nedir?

Anot ve katot doğru akım üreteci kapsamında ele alınan bir işlemdir. Doğru akım üreticinin pozitif kısmına bağlı olan elektrota anot denir. Aynı şekilde negatif kutbuna bağlanan elektroda ise katot denir. Bu işlem ile beraber çözelti üzerinden yapılacak çalışmalar doğrultusunda kimyasal ve fiziksel unsurları ön plana çıkarır.

Anot Katot Özellikleri Nelerdir?

Belli başlı özellikleri ile beraber ortak şekilde anot ve katot ön plana çıkar.

– Doğru akım üretici üzerinde pozitif ve negatif kutba bağlan elektrotlar olarak bilinirler.
– Elektrokimyasal hücreler de yer alan elektrotlardır.
– Kimyasal reaksiyon süreci ile beraber elektrik enerjisi üretebilen cihazlardır.
– En çok kullanılan elektrokimyasal hücreler olarak öne çıkarlar.
– Ortak şekilde elektrik üretebilme özellikleri bulunur.

Bu şekilde daha birçok farklı özellikleri ile beraber anot ve katot kimyasal açıdan enerji üretim noktasında büyük bir öneme sahiptir.

Anot Katot Kısaca Nasıl Bulunur?

Hazırlanan özel bir çözelti ile beraber, kullanılan cihaz kapsamında anot ve katot bulunabilmektedir. Bu bağlamda elektrotlar kullanılır. Zira pozitif yüklü elektronlar anot olarak bilinir. Aynı şekilde negatif yüklü elektronlar ise katot olarak ifade edilmektedir. Bir yük kaynağı ya da elektron alıcıları olabildikleri için, yapılan işlem üzerinden anot ve katot birbirinden ayrılır.

Haber Kaynağını Görüntülemek için Tıklayın

Yazar: – Milliyet