Baş Kuantum Sayısı Nedir, Nasıl Bulunur?

Yörünge numarası olarak da ifade edilebilecek olan baş kuantum sayısı, farklı rakamlar alabilmektedir. Aynı zamanda tüm öğrenciler için mutlaka bilinmesi gereken önemli sayısal veriler kapsamında ön plana çıkıyor.

Baş Kuantum Sayısı Nedir?

Baş kuantum sayısı hem fizik hem de matematik işlemlerinde kullanılan bir yapısal veri olarak öne çıkmaktadır. Özellikle ‘’n’’ ile gösterilen yörünge sayısının değerini belirleyen rakamı baş kuantum sayısı denir. 1, 2, 3 ve 4 gibi birçok farklı sayı değerleri üzerinden gösterilebilmektedir. Bu bağlamda yörünge numarası ile beraber yörüngenin çekirdeği uzaklığı doğru orantılıdır. Bu orantı üzerinden ele alınacak mesafe eşliğinde, baş kuantum sayısı matematiksel işlem kapsamında kullanılır. Aynı zamanda baş kuantum sayıları ile beraber bu veri üzerinden enerji katmanları gösterilmektedir.

Baş Kuantum Sayısı Nasıl Bulunur?

Öğrenciler arasında en merak edilen konulardan biri baş kuantum sayısının nasıl bulunduğu geliyor. Aşamalı Bir işlemin ardından baş kuantum sayısını bulmak mümkündür.

– ‘n’ ile gösteren yörünge sayısı üzerinden bulunabilir. Bu doğrultuda yörünge sayısı ile yörünge çekirdeğinin uzaklığı doğru orantılı olarak ele alınır.

– Orbital adı üzerinden bulunabilir.

– Elektron sayısıdır.

– Baş kuantum sayısıdır. (Enerji seviyesi ya da yörünge)

Temel haldeki çok elektronlu atomların elektron dizilimi ile beraber baş kuantum sayısı üzerinden işlem yapılabilmektedir. Çekirdeği en yakın olan 1s orbitali üzerinden başlamak suretiyle, bu kısım elektronlar tarafından doldurulur. Yukarıda gösterilen veriler kapsamında ise baş kuantum sayısını bulmak ve işlem yapmak mümkün.

Haber Kaynağını Görüntülemek için Tıklayın

Yazar: – Milliyet