Bitki Hücresi Modeli Nasıl Yapılır? Yapılışı Ve Malzemeleri

Bitki hücresi modeli yapılırken öncelikle bitkilerin hücre yapılarının ve organellerinin iyi bir şekilde bilinmesi gerekmektedir. Bunun ardından bitki hücresi modeli yapmak çok daha kolay olacaktır. Bu proje ödevi için gerekli malzemelerin temin edilmesinin ardından kolaylıkla bitki hücresi modeli yapımına başlayabilirsiniz.

Bitki Hücresi Modeli Nasıl Yapılır?

Bitki hücresi modeli yapımı için gerekli malzemeler şu şekildedir;

Maket Bıçağı

Strafor

Silikon

Derz arası dolgu malzemesi

Guaj boya

Sticker

Lehim makinesi

Kürdan

Fırça

Öncelikle straforların silikon yardımı ile iki kat olacak şekilde üst üste yapıştırılması gerekmektedir. İki kat olan strafor kuruduktan sonra üzerine bitki hücresi modelinin çizilmesi gerekmektedir. Çizdiğimiz şekli maket bıçağı ile dikkatli bir şekilde kesiyoruz. Burada yuvarlak köşeleri olan bölgeler lehim makinesi yardımı ile eritilip bu şekilde şekil verilebilir.

Geriye kalan strafor parçaları ile organel şekilleri kolaylıkla yapılabilir. Yine aynı şekilde kalemle straforun üzerine çizilip sonrasında maket bıçağı ile kesilebilmektedir. Elde edilen organeller bitki hücresinin içerisine silikon yardımı ile dikkatli bir şekilde yerleştirilmelidir.

Yapmış olduğumuz maket kururken sticker üzerine organel isimleri yazılarak kürdan yardımı ile organellerin üzerine iliştirilebilir.

Derz dolgusunun bir kap içerisinde çok sulu olmayacak şekilde yeterli miktar su ile hazırlanması gerekmektedir. Sonrasında bu dolgu maket üzerine fırça yardımı ile sürülmelidir. Kuruduktan sonra bitki hücre modeli alçıdan yapılmış gibi sert bir hal almaktadır. Ardından guaj boyalar ile organellerin renklendirme işlemi yapılabilmektedir. Guaj boyalarda kuruduktan sonra bitki hücre modeli hazırlanmış olur.

Haber Kaynağını Görüntülemek için Tıklayın

Yazar: – Milliyet