Büyük Defter Nedir, Nasıl Düzenlenir? Kısaca Özellikleri Nelerdir?

Büyük defterler işletmeler tarafından zorunlu olarak tutulmalıdır. İşletmenin tüm işlemlerinin kayıt altına alındığı bir defter türüdür. Muhasebe kayıtlarının detaylı olarak yer aldığı bir defterdir.

Büyük Defter Nedir? Nasıl Düzenlenir?

Günümüzde işletmelerin kayıt altına almak zorunda olduğu birçok kayıtlar bulunuyor. Özellikle muhasebe kayıtlarının sınıflandırılarak kayıt altına alınması gerekiyor. Büyük defter, kanunen her işletmenin tutması gereken defterlerden biridir. Büyük defter, işletmelerin önemli olan defterlerinden biridir. Büyük defter içerisinde tam olarak ne olduğu ve nasıl düzenlendiği kişilerce araştırılan bir bilgidir.

Büyük defter işletmelere özel olarak hazırlanan defterler arasında yer alıyor. Büyük defterler içerisinde yer alan muhasebe kayıtlarının eksiksiz olarak kayıt altına alınması gerekiyor. Ticari defter olarak da bilinen büyük defter, muhasebe kayıtları farklı şekillerde ayrıntılı olarak kayıt altına alınır. Alınan kayıtlar sonrasında meydana gelen rakamlar, işletme için çok önemli olan rakamlardır.

Kısaca Özellikleri Nelerdir?

İşletmelerin düzenlediği büyük defter içerisinde bulunması gerekenler vardır. Büyük defterde mutlaka olması gereken bilgilerden biri de, hesap ismidir. Hesap ismi dışında, defter içerisinde mutlaka yevmiye defteri kayıt tarihi de yazılmalıdır. Borçluların ve alacakların tutarları detaylı olarak defter içerisinde belirtilmelidir. Büyük defterin en büyük özelliği, muhasebe kayıtlarının detaylı olarak gösterilmesidir. Herhangi bir işletme incelemesi durumunda, resmi kurumlara büyük defter verilerek gerekli olan kayıtların incelemesi sağlanabilir. Büyük defter hazırlamak yasal bir zorunluluktur.

Haber Kaynağını Görüntülemek için Tıklayın

Yazar: – Milliyet