Büyük Veri Nedir, Neden Önemlidir? Büyük Veri Nerelerde Kullanılır?

Büyük veriyi belirli bir veri hacmiyle eşitleyemeyiz. Büyük veri dağıtımları, zaman içinde yakalanan terabaytlar, petabaytlar ve hatta eksabaytlarca veriyi içerebilir.

Büyük Veri Nedir?

Büyük Veri, sosyal medya platformları, web günlükleri, sensörler, IoT cihazları ve daha fazlası gibi farklı kaynaklar tarafından üretilen büyük miktarda veriyi ifade eder.

Büyük Veri Neden Önemlidir?

Büyük Veri girişimleri, şirketlerin% 93’ü için “son derece önemli” olarak derecelendirildi. Bir Büyük Veri analitiği çözümünden yararlanmak, kuruluşların stratejik değerleri ortaya çıkarmasına ve varlıklarından tam olarak yararlanmasına yardımcı olur. Ayrıca;

Müşterilerinin nerede, ne zaman ve neden satın aldığını anlamak,

Gelişmiş sadakat programları ile şirketin müşteri tabanını korur,

Çapraz satış ve üst satış fırsatlarını yakalamak,

Hedeflenen promosyon bilgilerini sağlamak,

İş gücü planlamasını ve operasyonlarını optimize etmek,

Şirketin tedarik zincirindeki verimsizlikleri iyileştirmek,

Pazar eğilimlerini tahmin etmek,

Gelecekteki ihtiyaçları tahmin etmek,

Şirketleri daha yenilikçi ve rekabetçi hale getirmek

Şirketlerin yeni gelir kaynakları keşfetmesine yardımcı olur.

Büyük Veri Nerelerde Kullanılır?

Büyük Veri analitiği tüm alanlarda köklerini genişletti. Bu, Finans ve Bankacılık, Sağlık Hizmetleri, Eğitim, Devlet, Perakende, İmalat ve çok daha fazlasını içeren çok çeşitli endüstrilerde Büyük Veri kullanılmaktadır. Ayrıca; Amazon, Netflix, Spotify, LinkedIn, Swiggy gibi büyük veri analitiği kullanan birçok şirket var.

Bankacılık sektörleri Büyük Veri Analitiğinden maksimum düzeyde yararlanmaktadır. Eğitim sektörü, öğrencilerin performansını artırmak ve eğitmenler için öğretimi kolaylaştırmak için veri analitiğini de kullanıyor. Büyük Veri analizi, gelenekselden e-ticarete kadar perakendecilerin müşteri davranışını anlamalarına ve müşteri ilgisine göre ürünler önermelerine yardımcı olur. Bu, firmaya son derece yardımcı olan yeni ve geliştirilmiş ürünler geliştirmelerine yardımcı olur.

Haber Kaynağını Görüntülemek için Tıklayın

Yazar: – Milliyet