Çarpmaya Göre Tersi Nedir? Kısaca Konu Anlatımı

Belli bir anlamı olmasıyla birlikte, herhangi bir sayının çarpma işlemi kapsamında tersi yine aynı sayının ortaya çıkmasını sağlar. Bu durum ise daha çok rasyonel sayıların üzerinden ifade edilir ve meydana getirilir. Bu sayede her türlü matematik işleminin yapılması esnasında çok daha pratik ve basit bir sonuç elde etme imkanı sağlanır. Matematik içerisinde muhakkak bilinmesi gerekli olan konulardan birisi olarak öne çıkar.

Bir Sayının Çarpma İşlemine Göre Tersi Neyi İfade Eder?

Bir sayı hangi sayı ile çarpılırsa sonuç bir çıkar sorusunun yanıtı, bu sayının çarpma işlemi kapsamında tersi işlemini su yüzüne çıkarır. Bir başka deyiş ile yapılmış olan bu işlem neticesinde çarpma işlemine göre tersiyle birlikte bir sonucu ortaya çıkarır. Bu işlemin tanımı ise şu şekildedir: Çarpımları bir olan iki tane rasyonel sayının birbirlerine göre tersine, çarpma işlemine kapsamına göre tersi şeklinde ifade edilir. Bu sayede iki tane rasyonel sayı üstünden yapılan işlem neticesinde, her zaman sonuç 1 çıkar.

Bir Sayının Çarpma İşlemine Göre Tersi Nasıl Elde Edilir?

Bir sayının çarpma işlemine göre tersini bulmak için, payın ve paydasının yer değiştirilmesi gerekir. Yani burada iki ayrı rasyonel sayıyı ele alınır. Bu rasyonel sayılar üstünden işlem yapılır. Bu konu için bir örnek şu şekilde ifade edilebilir:

3/8 x 8/3=1

Görülmüş olduğu gibi rasyonel bir sayının pay ile paydaları yeri değiştirdiği zaman, yapılmakta olan çarpım üstünden sonuç bir çıkıyor. Bu durumda hangi rasyonel sayı seçilirse seçilsin, muhakkak ve daima sonuç bir olarak elde edilir. Bu konu ile ilgili diğer örnekler ise şu şekilde verilebilir:

27/38 x 38/27 = 1

658/74 x 74/658 = 1

77/44 x 44/77 = 1

421/368 x 368/421 = 1

Haber Kaynağını Görüntülemek için Tıklayın

Yazar: – Milliyet