Deniz Böceği Nedir? Deniz Böceği Nerede Ve Ne Kadar Yaşar?

Karada yaşayanların dışında bir de denizde ve tatlı sularda yaşayan böcekler bulunmaktadır ki bunlara deniz böceği adı verilmektedir.

Deniz Böceği Nedir?

Bilimsel olarak hala tartışmalı bir konudur, deniz böcekleri konusu. Çünkü bilim insanları hala deniz böceğinin varlığı konusunu tartışmaktadırlar. Çünkü genel olarak su böcekleri dünya üzerindeki böcek nüfusunun yaklaşık %3-%5’ini oluştururlar. Fakat bunların dışında ayrı bir deniz böceği varlığı tartışmalı bir konudur.

Deniz böceği denildiğinde anlaşılan “tuzlu su böcekleri”dir. Yakın zamanlarda su böcekleri hakkında pek çok ve şaşırtıcı, sürpriz keşifler yapılmıştır.

Deniz Böceği Nerede ve Ne Kadar Yaşar?

İşte yakın zamanda keşfedilen su böcekleri de dahil olmak üzere su böcekleri tamamen ya da kısmen su ekosisteminde yaşayan böcek türleridir. Başka bir anlatımla su böceklerinin hayatlarının tamamının ya da belli aşamalarının sularda geçtiğini söylemek gerekir.

Bu alanda çalışma yapan bilim insanları dünyadaki tüm böcekler içerisinde yaklaşık yüzde 3 ila yüzde 5 oranında su böceklerinin olduğunu ifade etmektedirler. Her ne kadar bu oran küçük gibi görünse de aslında su böceği familyasında ondan fazla çeşitlilik olduğu bildirilmektedir.

Her ne kadar su böceklerinin büyük çoğunluğu tatlı sularda yaşasa da, tuz oranı yüksek sularda yaşamaya adapte olmuş ve genel olarak deniz kıyılarında yaşayan bazı türler de vardır ki bunlara deniz böcekleri denmektedir.

Haber Kaynağını Görüntülemek için Tıklayın

Yazar: – Milliyet