Deniz Kuşu Nedir? Türleri Ve Özellikleri Nelerdir?

Deniz kuşlarının en önemli özelliği, yaşamlarını denizle sağlamak ve deniz ortamına ayak uydurmaktır.

Deniz Kuşu Nedir?

Deniz kuşu, yaşamlarını hem karada hem de denizlerde rahatlıkla sürdürebilir. Deniz kuşları çok farklı özelliklere ve türlere sahiptir. Aynı zamanda sıkça gördüğümüz karabaşlar, martılar da deniz kuşları ailesi içinde yer alır. Bu kuşlar, yaşamlarını denizle sürdürür. Aynı zamanda deniz ortamında yaşamaya da oldukça elverişlidir.

Deniz Kuşlarının Türleri ve Özellikleri Nelerdir?

Deniz kuşları, karaya ve suya uyumluluk gösterir. Aynı zamanda deniz kuşu türleri aile yapılanmasına tam bir sadakat gösterir. Üreme zamanları geldiği zaman yuvalarını yaptıkları bölgeye geri dönerek eşlerine ve evlerine bağlılıklarını gösterirler. Çok uzun yıllar boyunca da hayatta kalabilirler.

Açık denizde ilerlerken koku alma duyularını kullanırlar. Deniz kuşları kokuları kendi içinde bir haritaya dönüştürerek ilginç bir pusula elde eder. Bu koku pusulası sayesinde açık denizler üzerinde 3 – 4 mil mesafe kat ederek tekrar yuvalarına geri dönebilirler.

Deniz kuşlarının rastgele değil bir bilinç içinde hareket ettiklerini ispat edildi. Bu veriler ışığında ise, aynı zamanda hareketlerin hava hareketleri ile ilişkili olduğunu da ortaya koyuldu. Bu canlılar deniz dibinde yaşayan planktonların hücreleri tarafından etrafa yayılan kokuyu işaret olarak kullanıyor. Aldıkları koku sayesinde yönlerini ve besin kaynaklarını çok kolay bir şekilde elde ediyor.

Deniz kuşlarının türleri ise;

Penguenler

Tüp burunlu kuşlar

Pelikanlar

Yağmur kuşlarıdır.

Haber Kaynağını Görüntülemek için Tıklayın

Yazar: – Milliyet