Dinamik Analiz Nedir, Çeşitleri Nelerdir? Kısaca Dinamik Analiz Yöntemleri

Dinamik analiz, finansal ve mali bir kavram olarak bilinmektedir. İşletmelerde yapılan bir analiz olarak bilinen dinamik analiz, birbirini izleyen dönemlerde bulunan verileri birbirleriyle karşılaştırmak üzere kurulu bir sistem olarak ifade edilebilir. Dinamik analiz kısa dönemli olarak değil de uzun dönemli olarak gerçekleşmekte olan bir analiz çeşididir.

Dinamik Analiz Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

Dinamik sistem, ekonomik sistemlerde meydana gelen değişiklikleri ve hareketleri takip etmeye yarayan bir sistem olarak bilinmektedir. Dinamik analiz, bir işletmenin sadece bir dönemine ait olan analizleri değil de bir işletmenin uzun dönemli olarak birden fazla döneme ait olan analizleri kapsamaktadır. Aynı zamanda sadece tek bir işletmeye değil farklı işletmelerin karşılaştırılmasına dair de bir analizi kapsamaktadır.

Dinamik analiz çeşitleri ise şu şekilde sıralanabilir.

Zamana bağlı analiz,

Tepki spektrumu,

Rastsal titreşim ve

Harmonik titreşim.

Kısaca Dinamik Analiz Yöntemleri

Dinamik analizlerde işletmelerin birden fazla dönemi kapsayacak durumlarının analizleri yapılabilir, farklı işletmelerle karşılaştırmaları yapılabilir ve gelecek dönemlere ait tahminleri de kapsamakta olan bir analiz yöntemi olduğu söylenebilir. Dinamik analiz de zaman kavramı öne çıkmaktadır.

Dinamik analiz zamana bağlı olarak gerçekleşmektedir. Özellikle de hareketli yapıların analizinde tercih edilmekte olan bir yöntem olarak bilinmektedir. Dinamik analiz mühendislikte de sıklıkla faydalanılan bir analiz çeşidi olarak bilinmektedir. Dinamik analiz oldukça sık bir şekilde kullanılmakta olan bir analiz türü olarak da ifade edilebilir.

Haber Kaynağını Görüntülemek için Tıklayın

Yazar: – Milliyet