Dünyada İlk Evcilleştirilen Hayvanlar Hangileridir?

İnsanoğlu ilk hayvanı milattan önce 12000 yıllarında yapmıştır. Dünya üzerindeki ilk evcilleştirilen hayvanlar ile insanlar arasında duygusal bağ da oluşturulmuştur.

Dünyada İlk Evcilleştirilen Hayvanlar Hangileridir?

1) Köpek
Köpek dünya üzerinde evcilleştirilen ilk hayvan olarak tarihe geçmiştir. İnsanoğlunun kadim dostu olarak da bilinen köpekler ile insanlar arasında çok duygusal bir bağ bulunmaktadır. Köpek tarihte ilk olarak milattan önce 12000 ila 1000 yılları arasında evcilleştirilmiştir. Köpeklerin Latince ismi Canidae olarak bilinmektedir. Etçil olan köpekler en çok beslenilen evcil hayvanlardan bir tanesidir.

2) Kedi
Dünya üzerinde köpeklerden sonra hızlıca evcilleştirilmiş olan bir diğer hayvan ise kedidir. Kediler de insanlarla yaşamayı sever ve onlarla vakit geçirmeyi severler. Kediler de etçil olan evcil hayvanlardan bir tanesidir. Kediler insanların avcılık toplayıcılık döneminden beridir evcilleştirilmiş olan hayvanlarından bir tanesidir. Kedilerin Latince ismi Felis Catus’dur.

3) At
Dünyadaki en çok evcilleştirilen hayvanlardan bir tanesidir. Atlar atgiller familyasına mensuptur. Dünya üzerinde birçok türü bulunmaktadır. Özellikle en meşhur at türleri Arap, İngiliz ve Midilli olarak bilinmektedir. Atın yavrusuna ise tay ismi verilmektedir. Tek tırnaklı hayvanlardan olan atların erkeğine aygır dişisine ise kısrak ismi verilmektedir. Latince ismi ise Equidae olarak bilinmektedir. Atların ömürleri de yaklaşık olarak 20 ila 30 senedir. Uzun poslu kuyrukları vardır.

Haber Kaynağını Görüntülemek için Tıklayın

Yazar: – Milliyet