Dünyadaki Önemli Boğazlar Ve Kanallar Hangileridir?

Dünyanın çok farklı yerlerinde boğazlar ve kanallar bulunmaktadır. Fakat bu boğaz ve kanallardan bazılarının önemi daha çok olup dünya çapında bilinirlikleri de daha fazladır.

Dünyadaki Önemli Boğazlar ve Kanallar Hangileridir?

“Boğaz” coğrafi bir kavram olarak şu şekilde tarif edilmektedir: “İki farklı kara parçası arasında uzanan, geçit biçimindeki coğrafi şekillere verilen isimdir.” Boğaz, coğrafi bir terim olarak doğal kanallara verilen addır.

“Kanallar” ise boğazdan farklı olarak doğal oluşumlar değildir. İnsan eliyle yapılan ve iki farklı noktadan deniz ulaşımını kolaylaştıran, boğazların yetersiz kaldığı yerlerde ihtiyaç duyulan ve doğal olmayan bir nevi yapay boğazlardır.

Dünya üzerinde 52 adet boğaz bulunmaktadır. Bu boğazlardan iki tanesi de Türkiye’de bulunmaktadır. Bu boğazların bazılarının önemi daha fazladır. Çünkü deniz ticaretinde önemli bir yere sahiptirler. Dünya deniz ticaret hacminin hatırı sayılır bir oranı bu boğazlardan akmaktadır. Bunun yanında boğazların tarihi, stratejik ve kültürel önemi de bulunmaktadır. Dünyanın önemli ilk sekiz boğazı şunlardır:

İstanbul Boğazı

Cebelitarık Boğazı

Çanakkale Boğazı

Bering Boğazı

Macellan Boğazı

Messina Boğazı

Hürmüz Boğazı

Bab-El Mendeb Boğazı

Kanallar ise insan eliyle yapılmış suyollarıdır. Dünyada 48 adet bu şekilde kanal olduğu bilinmektedir. Dünya deniz ticaretinin aktığı bu kanallardan önemli ilk il 8 kanal şunlardır:

Kiel Kanalı ( Almanya )

Panama Kanalı ( Panama )

Süveyş Kanalı ( Mısır )

Kaledonya Kanalı ( ABD )

White Sea-Baltic Kanalı ( Rusya )

Mittellandkanal ( Almanya )

Khlong Kanalı ( Tayland )

Haber Kaynağını Görüntülemek için Tıklayın

Yazar: – Milliyet