Şüphesiz, Apple şirketi kurulduğu günden bu yana sadelik ve şıklığa önem verdiği kadar eğitime de önem vermektedir. Apple’ın eğitim için sağladığı onlarca servisi bulunmaktadır. Geniş kullanım alanlarına sahip Apple ürünlerini sınıfınızda ne şekilde kullanacağınız da sizin insiyatifinizdedir. Bu yazımda henüz bir sınıfım olmasa bile şimdilik kendi kendime öğretmek için kullandığım Apple TV nedir, ne işe yarar ve Apple TV’yi eğitime nasıl entegre ederiz’ konularında bildiklerimi sizlerle paylaşacağım.

Apple TV nedir, ne işe yarar?

Apple TV elinizden biraz daha küçük  bir kare kutucuktur… Tabii bu cümle onun sadece fiziki özelliklerini tanımladı.

İşlevsel olarak Apple TV ise, Mac, iPad, iPhone, iPod gibi Apple ürünlerini markası fark etmeksizin HDMI girişi olan televizyonunuza bağlamayı sağlayan aygıttır. Mac, iPhone, iPad ya da iPod’umuzdaki bir resim, müzik ya da videoyu Apple TV’mize aktararak televizyonumuzda izlememizi sağlayan teknolojiye AirPlay diyoruz. AirPlay, iPhone, iPad ve iPod’larımıza iOS 4.3 ile gelen bir özellik olduğu için, bir uygulama değil ve App Store’da yer almıyor.

Tabii ki Apple TV’yi sadece bir cihaz bağlayarak kullanmak zorunda değilsiniz. Kutucukla birlikte gelen kumanda(MacBook Prolarla uyumlu Apple Remote) ile içerisindeki bedava TV yayınlarından ve programlardan da yararlanabilirsiniz.

Apple TV’yi eğitime nasıl entegre ederiz?

Başarılı öğretmenin 5 sırrı yazımda bahsettiğim nitelikler sağlandığında Apple TV çok yararlı bir eğitim teknolojisi olabilir. Örneğin yaşam boyu öğrenme misyonunu benimsemiş AppleTV kullanan bir öğretmen kendi alanıyla ilgili sürekli seminer videolar izleyip, podcastler dinleyecek ve makaleler okuyor olacaktır. İzlediği, dinlediği ve okuduğu içeriklerden öğrencilerine yararlı olabileceğini düşündüğü kısımları sınıfında öğrencileriyle paylaşabilir. Eğer öğretmen AirPlayı kullanmıyor olsaydı izlediği videoları internetten indirip(ki çoğu zaman bu yasal değildir.) bir USB belleğe atıp veye CD’ye yazdırıp sınıfındaki televizyona bağlayarak öğrencilerine izletmeye çalışacaktı. Tabii bu kadar zahmete girip bunu yapar mıydı orası da tartışılır.

Örneğin Fen Bilgisi öğretmeni dersini, müthiş grafiklere hazırlanmış bir hücre bölünmesi videosuyla desteklemek varken neden cansız ve ilgi çekici olmayan kağıtları tercih etsin ki Apple TV bir öğretmenin en çok isteyebileceği şeyi gerçekleştiriyor: kolay kullanım ve ilgi çekicilik.

Henüz bir sınıfım olmadığı için kendi kendime öğrenme faaliyetlerimi düzenlemede Apple TV’yi kullanıyor olmamdan bahsetmiştim. Bu nasıl yaptığıma değineyim biraz da.

Ben eğitim, bilişim ve eğitimde bilişim teknolojileri ile ilgileniyorum dolayısıyla telefonumdan internet bağlantısı ile dünya çapında ilgi alanlarım doğrultusunda hazırlanmış binlerce uzmanın seminerine;  iTunes-U’da okullar tarafından hazırlanmış binlerce kursa ve öğretmenlerin değişik deneyimlerini paylaştığı binlerce videoya erişiyorum. Zaten Araştırmalara göre mobil cihaz kullananların %87’si de cihazını internete erişim için kullanıyor. Çeşitli içerikler için telefonumun veya tabletimin ekranının yeterli gelmediği zamanlarda(veya daha kaliteli izleyebilmek için) Apple TV’yi kullanıyorum. Aşağıdaki videoda nasıl kullanıldığına dair ufak bir fikir edinebilirsiniz. İstek üzerine, Apple TV kurulumu veya daha detaylı incelemesi video olarak çekilebilir.

The post Eğitimde Teknolojik Araçlar: Apple TV appeared first on Eğitimag Eğitimde Teknoloji.

Kaynak: http://www.egitimag.com/egitimde-teknolojik-araclar-apple-tv/