Ekzotermik Nedir? Ekzotermik Tepkime Örnekleri Nelerdir?

Madde üzerinden enerji ve sıcaklık ile beraber alışveriş kapsamında gerçekleşen bir tepkime olarak ekzotermik öne çıkar. Özellikle fizik ve kimya açısından öğrencilerin mutlaka bilmesi gerektiği önemli konular içerisinde yer alıyor.

Ekzotermik Nedir?

Kimyasal açıdan işlem gerçekleşirken dışarıya ısı veren tepkimelere ekzotermik denmektedir. Bu tepkimeler esnasında maddenin enerjisi önemli oranda azalır. Tepkime devam ettiği sürece maddenin ısı vermesi devam etmektedir. Aynı zamanda ısı formunda enerji salan bir reaksiyon ya da işlem formu şekilde ifade etmek mümkündür. Verilen ısı ve sıcaklık ile beraber tepkime üzerinden soğuma yaşanır. Böylece dünya çapında birçok farklı hava olayları ile beraber farklı maddeler üzerinde yaşanan enerji değişimi söz konusudur. Bu durum temel olarak sıcaklık ve soğukluk arasındaki değişim enerjisi kapsamında gerçekleşir.

Ekzotermik Tepkime Örnekleri Nelerdir?

Ekzotermik tepkime örnekleri dünya çapında günlük yaşamda oldukça fazla sayıda meydana gelmektedir. Hatta yaşamın temel taşlarından biri olarak da ifade etmek mümkündür. Zira bu doğrultuda gerekli madde değişimi yaşanır ve ayrıca hava değişimi olayları üzerinden denge sağlanır. Bu konuda birçok farklı örnek üzerinden değerlendirme yapılabilir.

– Suyun donması

– Bulutlarda kar ve yağmur oluşumu

– Kuvvetli asitlerin su ile tepkimeye girmesi

– Çekirdekte meydana gelen füzyon tepkimeleri

– Su oluşumu

– Şimşek oluşumu

– Demirin oksitlenmesi, diğer bir ifade ile demirin paslanması

Bu şekilde maddeler açısından birçok farklı hava olayı ile madde kapsamında enerji değişimi örnekleri verilebilir. Böylece yaşam için gerekli olan unsurlar ve hava koşulları etkin bir biçimde hazır hale gelir. Sadece bu değil aynı zamanda maddelerin enerji vermesi ile beraber değişim geçirmesi meydana gelmektedir. Bu değişim enerji olarak sıcaklığın azalması ve dışarı atılması üzerinden sağlanır. Böylece havanın etkisi ile beraber madde önemli bir değişim göstermektedir. Bu değişim hem kimyasal hem de fiziksel olarak etkisini gösterir.

Haber Kaynağını Görüntülemek için Tıklayın

Yazar: – Milliyet