Enternasyonal Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Enternasyonalist Kime Denir?

Enternasyonal Fransızca kökenli bir kelime olarak Türkçede yerleşik şekilde kullanılmaktadır. Aynı zamanda farklı anlamları ile beraber ele alınan ve ifade edilen bir sözcüktür. Özellikle dünyadaki tüm toplumları ve insanları ilgilendiren kavrama ile beraber, günümüzde önemli bir yer tutan anlama sahip olduğunu dile getirmek mümkün.

Enternasyonal TDK Sözlük Anlamı Nedir?

Enternasyonal kelimesi Türk Dil Kurumu eşliğinde ele alındığı vakit farklı biçimlerde anlam kazanır.

– Uluslararası
– Devletlerin proletaryasının katıldığı uluslararası topluluk

Yukarıda verilen anlamları ile beraber, bu kelime ile karşılaşıldığı vakit cümleler daha etkin biçimde anlaşılabilir. Ayrıca gündelik yaşamda hem tek başına hem de cümle içerisinde kullanma şansı sunmaktadır. Uluslararası bir kavramı olması ile beraber, toplumsal açıdan farklı bir ideayı da ortaya çıkarır.

Enternasyonalist Kime Denir?

Enternasyonalizmi destekleyen kişilere enternasyonalist denir. Genel olarak bu kişiler diğer tüm insanların çıkarlarını korumak amaçlı politika, ulus, ırk, sınıf ve benzeri ayrımı olmadan birleşmesine inanmaktadır. Böylece hem kısa hem de uzun vadede yaşanabilecek olası tüm anlaşmazlıklara ve sorunların ortadan kalkacağı yönünde fikir sunulur. Günümüzde hala önemli oranda enternasyonalist bulunuyor.

İnsanlar arasındaki tüm ayrımların aşılması amacı güden bu yapı, her türlü ırk ve ulus ile beraber sınıf ayrımını reddediyor. Ayrıca devletlerin uzun vadede çıkarlarının kısa vadedeki anlaşmazlıklarının çok daha önemli olduğunu dile getiren bir yapıya sahiptir. Bu yönüyle de her sene devletlerin proletaryasının katıldığı uluslararası bir topluluk kapsamında ön plana çıkar.

Haber Kaynağını Görüntülemek için Tıklayın

Yazar: – Milliyet