Esas Ölçü Nedir, Kısaca Nasıl Bulunur?

Özellikle çemberler üzerinden yapılacak açısal çalışmalar doğrultusunda, esas ölçü büyük bir öneme sahiptir. Trigonometri ile beraber birçok farklı işlem üzerinde sonuç bulma imkanı sağlar. Sadece trigonometri değil aynı zamanda çember üzerinden de derecelerin hesaplaması, etkin bir şekilde yapma imkanı vermektedir. Açısal olarak alınacak belli dereceler üzerinden bölme işlemi ile sonuç ortaya çıkarılır.

Esas Ölçü Nedir?

Birim çember üzerinde o açıyla aynı noktaya götüren en küçük pozitif açıyor esas ölçü olarak bilinmektedir. Hem herhangi bir derecenin esas ölçüsü ile beraber hem de trigonometrik açıdan işlem yapma imkanı sağlar. Bu bağlamda 360 derece baz alınır ya da trigonometrik değerler adına farklı sayılar üzerinden ‘’circ’’ hesaplaması gerçekleştirilir. Her iki seçenek doğrultusunda da negatif ya da pozitif olarak işlem yapma yeteneği sağlayarak sonuç vermektedir.

Esas Ölçü Kısaca Nasıl Bulunur?

Matematiğin en önemli problem işlemleri içerisinde esas ölçü gelir. Aynı zamanda birçok öğrencinin öğrenmek istediği konular arasında yer alıyor. Kısaca anlatmak gerekirse esas ölçü bulabilmek için 360 derece kullanılır. Zira bunun temelinde çember üzerinden işlemin olması gelmektedir.

Problem üzerinde verilen herhangi bir derece 360 dereceye bölündüğü vakit esas ölçü ortaya çıkarılır. Aynı zamanda pi ve radyan işlemleri üzerinden sonuç bulmak için ise, o vakit pay, paydaya bölünmek suretiyle genel bir işlem gerçekleştirilir.

Trigonometrik değer bulunmak isteniyor ise, o vakit çember üzerinde belli bir birim dönmek gerekmektedir. Buna örnek olarak eğer 390^ circ üzerine işlem yapılıyor ise o zaman 30^ circ dönmek yeterli olur. Bunun temel nedeni ise eğer 360 derecelik bir dönüş gerçekleşirse, sonuç olarak yine aynı noktaya gelinmiş olmasıdır. Bu da doğal olarak işlemin imkansız hale gelmesine sebep vermektedir. O yüzden problem içerisinde verilecek olan farklı bir derece değeri kapsamında, trigonometrik bir çalışma üzerinden işlem tamamlanır

Haber Kaynağını Görüntülemek için Tıklayın

Yazar: – Milliyet