Fio2 Nedir, Açılımı Ne Demek? Fio2 Oranı Nasıl Hesaplanır, Kaç Olmalıdır?

Oksijen üzerinden bir anlamı olması ile beraber Fio2 İngilizce bir kısaltmadır. Özellikle sağlık konusunda bu kısaltmanın ne anlama geldiği merak edilen konular içerisinde öne çıkıyor.

Fio2 Nedir, Açılımı Ne Demek?

Kısaltma üzerinden ele alın Fio2, Fraction of oxygen olarak öne çıkar. Diğer bir ifade ile alınan havanın oksijen değer miktarı olduğunu söylemek mümkün.

Fio2 Oranı Nasıl Hesaplanır?

Belli başlı bazı kriterler ele alınmak suretiyle fio2 oran miktar hesaplaması yapılmaktadır. Eğer hasta, oda içerisinde nefes alıyor ve oksijen takviyesi gerçekleşmiyorsa, akciğerlere dolan havanın oksijen miktarı %21 olarak öne çıkar. Hesaplanan bu değeri üzerinden kişinin almış olduğu oksijen ve hava miktarı elde edilir.

Fio2 Oranı Kaç Olmalıdır?

Hem yüzde üzerinden hem de miligram kapsamında fio2 oranı ön plana çıkar. Bu bağlamda hastaların oksijen alım noktasındaki değerlendirilmeleri ile beraber 300 ila 500 mmHg oranı normal aralık olarak ifade edilir. Aynı zamanda yine değer olarak % 21 gibi bir miktar ön plana çıkar. Bu şekilde ifade edilen miktar ile beraber hastanın bulunduğu oda içerisindeki oksijen alım oranı hesap edilir.

Haber Kaynağını Görüntülemek için Tıklayın

Yazar: – Milliyet