Fisyon Ve Füzyon Nedir, Özellikleri Ve Farkları Nelerdir?

Fisyon ve füzyon lisans öncesi ve lisans eğitiminde fizik konusu olarak işlenmektedir. Her iki terim de nükleer enerjiyle bağlantılıdır.

Fisyon ve Füzyon Nedir?

Nükleer süreçlerden olan fisyon ve füzyon atomların kullanılmasıyla enerji oluşturulmasıdır. Bunlardan fisyon, atomun ikiye bölünmesiyle ortaya çıkar. Füzyon ise iki atomun çeşitli reaksiyonlar sayesinde birleşmesi ve ortaya daha ağır bir atomun çıkmasıdır. Açıklamasına bakıldığında oluşum bakımından fisyon ve füzyonun karşıt iki süreç olduğu kabul edilmektedir.

Fisyon ve Füzyon Özellikleri Nelerdir?

Nükleer enerji terimi olarak fisyonu kısaca “çekirdek parçalanması” olarak kabul etmek mümkündür. Buna benzer şekilde füzyon da “çekirdek birleşmesi” olarak ifade edilebilir. Fisyonun en belirgin özelliği ağır çekirdeklerinin bölünmesi ve bu bölünmeyle enerjinin açığa çıkmasıdır. Bu süreçte bölünen ağır çekirdekler genellikle Uranyum-235 ve Plutonyum-239 olmaktadır.

Füzyon sürecinin en belirgin özelliğiyse hafif çekirdeklerin birleşmesi ve bu birleşmeden enerji açığa çıkmasıdır. Füzyon sürecinde birleşen hafif çekirdeklere Döteryum ve tritium örneklerini vermek mümkündür.

Fisyon ve Füzyon Farkları Nelerdir?

Fisyon ve füzyon, temelde parçalanma ve birleşmeyi içerdiğinden aslında iki zıt süreçtir. Bu süreçlerden elde edilen enerjinin kullanımı ve süreç sınırlaması da birbirinden oldukça farklıdır. Fisyon enerjisi buhar çevrimi aracılığıyla elektrik üretiminde kullanılabilmektedir. Füzyon içinse manyetik ve aletsel olmak üzere iki farklı sınırlama mevcuttur. Manyetik sınırlamada plazmayı kontrol altında tutmak için manyetik alanlardan yardım alınır. Aletsel sınırlamadaysa yakıt elemanlarını optimum koşullarda sıkıştırmak için lazer ve iyot demetlerinden faydalanılır.

Haber Kaynağını Görüntülemek için Tıklayın

Yazar: – Milliyet