Türk Eğitim-Sen Haberi:
GENEL BAŞKAN TALİP GEYLAN, ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU İÇİN MHP GRUP BAŞKANVEKİLLERİNİ ZİYARET ETTİ.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, 05.01.2022 tarihinde TBMM MHP Grup Başkanvekilleri Erkan Akçay ve Muhammet Levent Bülbül’ü makamlarında ziyaret etti.  Genel Başkan Geylan, Öğretmenlik Meslek Kanunu hakkında Türk Eğitim-Sen’in teklif ve önerilerini takdim etti.

Akçay ve Bülbül’e nazik kabulleri için teşekkür eden Genel Başkan, “ Sayın Grup Başkan Vekilleri, parti olarak Öğretmenlik Meslek Kanunu’na öğretmenlerimizin beklentileri doğrultusunda katkı sunacaklarını ifade ettiler. Nazik kabulleri ve sürece yönelik ilgilerinden dolayı kendilerine teşekkür ediyorum.” dedi.

Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun beklentileri karşılamadığını söyleyen Genel Başkan Geylan; “Türk Eğitim-Sen olarak öğretmenlik mesleğinin saygınlığını artıran ve mesleğin statüsünü sağlam bir zemine kavuşturacak bir meslek kanunu talebimizi yıllardır ortaya koyuyoruz. Bu doğrultuda 23 Ekim 2018’de duyurulan Öğretmenlik Meslek Kanunu’nu desteklediğimizi ifade etmiştik. Ancak bu desteğimizin, devlet memuru olmamız hasebiyle sahip olduğumuz mevcut hak ve kazanımlarımızın baki kalması kaydıyla olacağını da özellikle vurgulamıştık. Bu kapsamda, tüm öğretmenlerin sadece kadrolu istihdam edileceği kayıt altına alınması,  öğretmen atamalarının mülakat olmadan ve sınav başarısı esas alınarak yapılacağı hükme bağlanması, kariyer basamaklarının sınav değil, hizmet yılı esasına göre belirlenmesi, mazeret tayinleri başta  olmak üzere, tayinlerde yaşanan problemleri giderecek nakil sistemi kurulması, liyakati esas alan ve adalet zemininde yürüyen yönetici atama sisteminin yasal zeminde ihdas edilmesi, öğretmenlerin mesleki ve kişisel gelişimleri için gerekli tedbir ve teşviklerin hayata geçirilmesi, beklenmekte idi. Ancak kamuoyuna duyurulan kanun beklentilerimizi karşılamamış hatta öğretmenlerimizi hayal kırıklığına uğratmıştır.  Ülkemizin geleceğini inşa eden eğitimin taşıyıcı unsuru öğretmenlerimizin, beklentilerini karşılayan bir kanun teklifi hazırlanarak TBMM’den geçirilmelidir.  Şimdiden öğretmenlerimizin beklentilerini karşılayacak düzenlemelere vereceği katkılardan dolayı Sayın Grup Başkanvekilleri Akçay ve Bülbül’ çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Haber Kaynağını Görüntülemek için Tıklayın
Yazar:

Bir Yorum Yazın