Türk Eğitim-Sen Haberi:

GENEL BAŞKAN:”GELİR VERGİSİ ADALETSİZLİĞİ”
Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Maliye ve Hazine Bakanı  Berat Albayrak’ın, partisinin Kızılcahamam kampında dile getirdiği VERGİ PAKETİ ile gelir vergisi tarifelerine yeni kademeler eklenmesi haberine ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Gelir vergisinde yapılması gereken asıl ve öncelikli düzenlemenin; %15’lik dilimde ya da matrahta değişiklik yaparak memurumuzu vergi kıskacından kurtarmak olduğunu vurgulayan Geylan, “Vergide esas olan, az kazanandan AZ VERGİ, çok kazanandan ÇOK VERGİ almaktır.” dedi.

Genel Başkan Geylan açıklamasında şunları belirtti:

“Gelirler Vergisi Yasası’nda değişiklik yapılarak, %15 ile % 35 arasında uygulanan oranların % 50’ye kadar kademelendirilmesi üzerinde duruluyormuş.

500 – 1 milyon TL arasında geliri olanlara % 40, 1 milyon TL üzerindeki geliri olanlara da % 50 oranında gelir vergisi getirilmesi değerlendiriliyormuş.

Ancak teknik çalışmaları süren bu düzenlemede alt gelir grupları için uygulanan vergi oranlarında bir değişiklik düşünülmüyormuş.

İyi de vergideki asıl sorunun zaten alt gelir gruplarında yaşandığı görülmüyor mu?

Örneğin, memurlarımızın yarıya yakını yılın ikinci altı ayında, %80’i de Kasım ayı itibariyle %15’lik dilimi aşıyor..

Yani zaten ciddi ekonomik problemlerle boğuşan memurumuzun aldığı maaş zammından fazlası vergiyle kuş olup uçuyor.

Gelir vergisinde yapılması gereken asıl ve öncelikli düzenleme; %15’lik dilimde ya da matrahta değişiklik yaparak memurumuzu vergi kıskacından kurtarmaktır.

Vergide esas olan, az kazanandan AZ VERGİ, çok kazanandan ÇOK VERGİ almaktır!”

Haber Kaynağını Görüntülemek için Tıklayın
Yazar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir