Glossit Nedir, Neden Olur? Glossit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Glossit hastalığı dilin iltihaplanması sonucu oluşan bir hastalık olmaktadır. Dilin yapısında bazı değişiklikler görülmesine neden olmaktadır.

Glossit Nedir, Neden Olur?

Glossit olarak adlandırılan dil hastalığı dilin şişmesi, dil renginin değişmesi ve dil yüzeyinde farklılıklar görülmesi ile kendini belli eden bir hastalık olarak adlandırılmaktadır. Dil insanların yediklerini çiğnemesine ve konuşmasına yardımcı olan kaslı bir organ olmaktadır.

Glossit hastalığına yakalanan kişide dilin üst yüzeyinde bulunan çıkıntıların kaybolduğu belirtilmektedir. Yiyeceklerden alınan tatların tam olarak alınamaması da bu hastalığın ortaya çıkardığı olumsuz durumlardan biri olmaktadır. Dilde meydana gelen şişlik ağrıya neden olduğundan dolayı kişilerin konuşma şekillerinde bozulmalar meydana gelebilmektedir.

Glossit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Glossit hastalığı pek çok nedenden kaynaklanmaktadır. Kullanılan ilaçlar, geçirilen hastalıklar, düşük vitamin seviyeleri ve ağızda oluşan bir travma bu hastalığın ortaya çıkmasına zemin hazırlamaktadır. Bu hastalığın tedavisinde ilaçlar ve ev ortamında yapılan faydalı uygulamalar yer almaktadır. Vücutta bir enfeksiyon varlığı söz konusu ise antibiyotik de reçete edilmesi gerekmektedir.

Dilde bulunan şişlik ve ağrının geçmesi için uzman doktorun önerdiği ilaçların kullanılması gerekmektedir. Glossit hastalığından korunmak için ağız ve diş sağlığına önem vermek gerekmektedir. Bunun için de dişlerin düzenli olarak fırçalanması gerekmektedir. Diş ipi kullanarak diş aralarının temizlenmesi de glossit hastalığından korunmanın yollarından biri olmaktadır.

Haber Kaynağını Görüntülemek için Tıklayın

Yazar: – Milliyet