Granit Taş Nedir, Ne İşe Yarar? Nerelerde Kullanılır Ve Özellikleri Nelerdir?

Granit taşı, magmatik bir kaya türü olarak ifade edilebilir. Granit taşının sert ve kristal yapılı bir taş türü olduğunu söylemek mümkündür. Granit kelimesi Latince granum kelimesinden gelmektedir.

Granit Taş Nedir, Ne İşe Yarar?

Granit taş, yer kabuğunda eriyen magmaların etkisiyle meydana gelen magmatik bir taş olma özelliğine sahiptir. Granit taş, sert yapılı ve kristal özellikte bulunan bir taş olarak ifade edilebilir. Aynı zamanda taneli bir yapısı da bulunmaktadır. Dayanıklı ve sağlam olması ile bilinen granit birçok alanda kullanılabilen bir taş olma özelliğine sahiptir.

Granit uzun yıllardan beri önemli bir malzeme olma özelliğine sahiptir. Beton yapımında kullanıldığı gibi barajların doldurulmasında da kullanıldığını söylemek mümkün olmaktadır.

Nerelerde Kullanılır ve Özellikleri Nelerdir?

Granit sağlam yapısı nedeniyle inşaat malzemesi olarak oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Mutfak tezgahlarında, duvarlarda, banyo lavabolarında kullanıldığı gibi aynı zamanda dış cephe kaplamalarında da granit kullanıldığı bilinmektedir. Aynı zamanda anıt ve heykel yapımında da kullanılmakta olan bir taş türü olarak ifade edilebilir. Bahçe dekorasyonlarında da granit kullanımı sıklıkla tercih edilmektedir.

Granit magmatik bir taş olma özelliğine sahiptir. Aynı zamanda granit sert ve dayanıklı bir yapıya sahip olması nedeniyle birçok alanda da kullanılmakta olan bir taş türüdür. Granit taşı çoğunlukla gri ve yeşil renklerinde bulunmaktadır. Ancak farklı renklerde bulunduğu da görülebilir.

Haber Kaynağını Görüntülemek için Tıklayın

Yazar: – Milliyet