Grifon Nedir, Özellikleri Nelerdir? Griffon Hangi Mitolojide Vardır?

Grifon aslana benzeyen bir vücuda sahip olan kartal kanatlarına benzeyen kanatları ve kafaları ile mitolojinin güçlü hayvanlarından biri olarak belirtilmektedir.

Grifon Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Grifon olarak adlandırılan yaratıkların ayaklarının aslan ayağı şeklinde olduğu belirtilmektedir. Bu hayvanlar efsanelerde kartal kafalı ve aslan bacaklı bir yaratık olarak anlatılmaktadır. Grifonların çok cesur ve güçlü hayvanlar oldukları ve çoğu zaman bir kuş türü olarak belirtildikleri görülmektedir. Bu hayvanların kuzeyde bulunan dağların yüksek kesimlerinde yaşamış bir kuş türü oldukları ifade edilmektedir.

Griffon Hangi Mitolojide Vardır?

Griffon Antik Yunancada kıvrılmış anlamındaki gryps sözcüğünden türemiş bir kelime olmaktadır. Tarih alanında uzman olan kişiler tarafından bu kuşların Kuzey dağlarında yaşamış bir kuş olduğu belirtilmektedir. Uzak doğu efsanelerinde ve Macar mitolojisinde de bu kavrama yer verilmektedir. Yunan mitolojisinde Apollon’un hazinelerini koruyan onların bekçiliğini yapan heybetli görünümleriyle dikkat çeken cesur yaratıkları anlatmak için de bu kavram kullanıldığı ifade edilmektedir.

Haber Kaynağını Görüntülemek için Tıklayın

Yazar: – Milliyet