Hatıl Nedir, Ne İşe Yarar? Hatıl Hangi Tür Yapılarda Kullanılır?

Hatun daha çok inşaat sektöründe kullanılan bir tasarım olarak öne çıkar. Bulunduğu görev ile beraber birçok farklı yapı konusunda güçlü bir dayanıklılık sağlamaktadır. Bu sebepten dolayı inşaat sektörü için önemli bir yere sahip olduğunu dile getirmek mümkün.

Hatıl Nedir, Ne İşe Yarar?

Duvarların iç kısmına yatay olarak boydan boya uzatılan tuğla, ahşap ve beton bağlama öğesi hatıl olarak bilinmektedir. Özellikle ağırlık yatay olarak dağıtmak açısından önemli bir yere sahiptir. Aynı zamanda düşey doğrultuda ortaya çıkan çatlakları önlemek amaçlı yine özel olarak duvarların içine yerleştirilir. Tüm bu yönleriyle önemli bir yere sahip olan yapılar içerisinde geldiğini söylemek mümkün.

Hatıl Hangi Tür Yapılarda Kullanılır?

Hatıl genel olarak kat yüksekliği fazla olan yapılar için kullanılan bir tasarımdır. Ahşap ya da tuğla ile beraber beton öğesi olarak duvarların iç kısmında kullanılan bir unsurdur. Böylece yapı çok daha sağlam ve güçlü hale gelir. Aynı zamanda çatlakların önüne geçme potansiyeli teşkil ettiğini ifade etmek mümkün. Tüm bu yönleriyle önemli bir yere sahip olduğunu ifade etmek gerekir.

Haber Kaynağını Görüntülemek için Tıklayın

Yazar: – Milliyet