Hidrojen Bağı Nedir, Nasıl Oluşur? Kısaca Örnekleri Nelerdir?

Hidrojen bağı fen bilgisi içerisinde kimya ve fizik ile beraber biyoloji ilgilendiren ortak özellikler içerisinde yer alır. Farklı moleküllerin kimyasal işlemle bir araya gelmesi ile beraber oluşan kuvvetli bir bağdır.

Hidrojen Bağı Nedir?

Bir molekül oksijen ve azot ile beraber flor şeklindeki elektronegatif ülkeye bağlı hidrojenin kısmi olarak artı yükle bağlanması, aynı ya da başka molekül elektronegatif atom ile yapılan kuvvetli bağ hidrojen bağı denir. Ayrıca aynı molekülün iki parçası arasında var olabilme özelliğine sahiptir. Bunlar içerisinde proteinler ve nükleik asitler yer alır.

Hidrojen Bağı Nasıl Oluşur?

Elektronegatif atom ile yapılan bağ noktasında, hidrojen bağı flor, azot ve oksijen molekülü üzerinden birleşmek suretiyle oluşmaktadır. Bu yapı özellikle kimyasal süreç altında ele alınır ve aynı ya da farklı elektronegatif yapıdaki kuvvetli bağ üzerinden oluşum gerçekleştirir. Böylece proteinler ile nükleik asitler olarak makromoleküller içerisinde yer alır ve bu moleküllerin iki parçası arasında var olabilme özelliği taşır.

Hidrojen Bağı Kısaca Örnekleri Nelerdir?

Hidrojen bağı açısından birçok farklı örnek ele almak mümkün. Özellikle bu örnekler ilköğretimden başlamak suretiyle pek çok kişinin bildiği unsurlar arasında yer alır.

– Su (H2O) = Hidrojen bağının en güzel örnekleri içerisinde su gelir.
– Kloroform (CHCl3) = Bir molekülün hidrojenİ ile beraber başka bir molekülün karbonu arasında etkin bir bağ oluşumu gerçekleşir.
– Amonyak (NH3) = Bir molekülün hidrojen hidrojen ile beraber diğer molekülü azotu arasında meydana gelen kuvvetli bir bağdır.

Bu şekilde kimyasal bir süreç ile beraber farklı örnekler vermek mümkün.

Haber Kaynağını Görüntülemek için Tıklayın

Yazar: – Milliyet