Hikayesi Olan Türküler Hangileridir? Kısaca Hikayeleri Nelerdir?

Türkülere baktığımız zaman genellikle aşk, özlem, ayrılık ve bunlara benzer konuların işlendiği görülmektedir. Bunun yanında bazı türkülerin önemli hikayelere sahip oldukları bilinmektedir. Bundan dolayı türkü dinleyen kişiler dinledikleri türkünün hikayesini de merak etmektedirler.

Hikayesi Olan Türküler Hangileridir?

Hikayesi olan birçok türkü olduğu bilinmektedir. Ancak bazı türkülerin daha fazla ilgi görmesi dikkat çekmektedir. İlgi çeken bu türkülerin çok farklı hikayeleri bulunmaktadır. Bu hikayeleri okuduğunuz zaman türkü daha anlamlı bir hale gelmektedir.

Hekimoğlu

Kara Tren Gecikir

Çanakkale Türküsü

Sarı Gelin

Yüksek Yüksek Tepelere Ev Kurmasınlar

Kısaca Hikayeleri Nelerdir?

Hekimoğlu

Hekimoğlu türküsü birçok kişi tarafından dinlenilen ve sevilen bir türküdür. Bu türkünün hikayesi ise oldukça ilgi çekicidir. Fatsa’da yaşamını sürdüren Hekimoğlu İbrahim genç bir delikanlıdır. Gürcü Sefer Ağa’nın yanında çalışan Hekimoğlu onun kızına aşık olur. Daha sonra birbirlerini severler ve aşk yaşamaya başlarlar. Ancak kızın nişanlısı bunu öğrenir ve aşıkların üzerine doğru harekete geçer. Bu çatışmada Hekimoğlu bir pusuya düşerek hayatını kaybeder.

Kara Tren Gecikir

Birinci Dünya Savaşı yıllarında savaşa giden kişileri bekleyenler kara trenin gelmesini dört gözle beklerlerdi. Ancak her zaman iyi bir haber gelmezdi. Bu yüzden kara tren gecikir türküsü yazılmıştır.

Çanakkale Türküsü

Atalarımızın katılmış oldukları Çanakkale Savaşı’nda birçok kayıp yaşanmıştır. Bu büyük savaştaki kahramanlıkları anlatan Çanakkale Türküsü Kastamonu yöresine aittir.

Sarı Gelin

Sarı gelin türküsü en çok dinlenen türküler arasında yer almaktadır. Bu türkünün hikayesi ise Erzurumlu bir gençle Hristiyan olan Kıpçak Beyi’nin sarı saçlı kızı arasında geçmektedir. Kıza aşık olan Erzurumlu genç bu türküyü yazmıştır.

Yüksek Yüksek Tepelere Ev Kurmasınlar

Genellikle kına gecelerinde söylenen bu türkü Zeynep adlı bir kızın hikayesini anlatmaktadır. Zeynep, gelin olarak gittiği köyden uzun yıllar dönemez ve bu yüzden yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar türküsü yazılmıştır.

Haber Kaynağını Görüntülemek için Tıklayın

Yazar: – Milliyet