Hizmet İçi Eğitim Nedir Ve Neden Önemlidir?

Hizmet içi eğitim birçok sektörü ve uzmanlık alanını kapsar. Bunların başında eğitim, fen bilimleri, sağlık, tasarım, sanat ve girişimcilik geliyor.

Hizmet İçi Eğitim Nedir?

Bir kuruma bağlı olarak çalışmakta olan personellere, iş yetkinliği ve tecrübesi kazandırmak amacıyla verilen eğitimlere hizmet içi eğitim denir. Bu derslerin ortak özelliği teoriden çok uygulamaya yönelik olmasıdır.

Eğitim programlarında personellerin iş yaşamlarında karşılaşacağı zorluklar örneklerle açıklanır. Teknolojik alanda yaşanan gelişmeler doğrultusunda üretilen cihazlar ve ekipmanlarla pratik yapmaları sağlanır.

Hizmet içi eğitim sadece meslek sahibi olan kişilere verilmez. Yöneticiler için hazırlanmış olan müfredatta stres ve zaman yönetimi, Ar-ge ve toplam kalite yönetimi gibi dersler de yer alır. Bunun dışında meslek kazandırmaya yönelik eğitim programları da mevcuttur.

Hizmet İçi Eğitim Neden Önemlidir?

Hizmet içi eğitim, iş kazalarının önüne geçer. İş yerinde kullandığı ekipmanlar hakkında bilgi sahibi olan personeller, iş sağlığı ve güvenliği gibi konularda da eğitim görür. Bu da iş kazalarının çok daha az yaşanmasını sağlar.

Zamanın ekonomik kullanılması ile birlikte üretimde kalite artar. Mesleki yeterliliği üst düzeye çıkmış olan personeller, işlerinde çok daha yetkin olur. Hizmet içi eğitim ülke ekonomisine de dolaylı olarak katkı sağlar. Farklı sektörlerde uzman sayısının artması ile birlikte üretilen ürünlerde hata oranı ve maliyet düşerken kalite ve müşteri memnuniyeti artar.

Haber Kaynağını Görüntülemek için Tıklayın

Yazar: – Milliyet