Hpa Nedir, Açılımı Ne Demek? Hpa Kaç Olmalıdır?

Bir ölçüm derecesi olması ile beraber hPa ön plana çıkıyor. Aynı zamanda uzun tanımı ile beraber belli bir bölgeye ölçmeye yarayan bir derece olduğunu anlatmak mümkün.

Hpa Nedir, Açılımı Ne Demek?

Uzun haliyle hPa hektopaskal olarak bilinir. Daha doğrusu hectopascal sıcaklığı olarak da ifade etmek mümkün. Deniz seviyesinden yaklaşık olarak ortalama 1500 metre yükseklikteki sıcaklığı ölçmeye yarar. Bu doğrultuda taşımış olduğu birim üzerinden ele alınır ve ifade edilir. Özellikle deniz seviyesine nazaran mevsim ve sıcaklık ile beraber hava tipine bağlı olarak bu miktar değişkenlik göstermektedir. Bu değişimi ise ortalama 15 ya da 20 santigrat derece gibi bir farklılık ile ortaya çıkar.

Hpa Kaç Olmalıdır?

Hectopascal olarak da bilinen hPa bir sıcaklık derecesi olarak ifade edilir. Bu doğrultuda deniz seviyesinden 1500 metre kadar yükseklikteki sıcaklığın ölçümü üzerinden bir birimdir. Bu doğrultuda hPa miktardan ortalama 850 milibar olması gerekmektedir. Aynı zamanda kısaltılmış hali ile beraber 850 (mb) olması gerektiğini ifade etmek mümkün. Ortalama bu birim üzerinden belli başlı kriterleri ve şartlara bağlı olarak ölçüm ortaya çıkarılır. Bu ölçüm hava durumu ile beraber iklim şartları noktasında önemli bir yer taşır.

Haber Kaynağını Görüntülemek için Tıklayın

Yazar: – Milliyet