Kreşendo Ne Demek? Kreşendo Tdk Sözlük Anlamı Nedir?

Kreşendo müzik alanında kullanılan bir terimdir.

Kreşendo Ne Demek?

Kreşendo kelimesi müzik alanında kullanılan bir kelimedir. Kreşendo kelimesi bir eser çalınırken müzik seslerinin gerçek anlamda seslerin güçlenmesi gerektiğini anlatan bir harekettir. Müzik eserinde kreşendo verildiğinde çalınan müzik aletinin sesinin daha güçlü çıkabildiği yere kadar çıkması istenmektedir.

Kreşendo kelimesi günlük hayatta da nadiren kullanılan bir kelimedir. Kreşendo kelimesi günlük hayatta da olayın daha büyüyeceğini daha çok ses getirecek bir olay olduğunu anlatmak için kullanılabilmektedir. Kreşendo genel olarak bütün müzik aletleri ile yapılabilse de piyano veya gitar gibi basmaya ve vurmaya dayalı müzik aletlerinde daha belirgin olarak yapılabilmektedir. Nefesli çalgılarda kreşendo yapmak daha kısıtlı durumda olmaktadır.

Kreşendo TDK Sözlük Anlamı Nedir?

Kreşendo kelimesi TDK sözlüğünde aratıldığında tek bir anlam ile karşılaşılmaktadır. Kreşendo kelimesinin TDK sözlüğündeki anlamı çalgıların giderek daha yüksek ses verecek biçimde çalınma durumu olarak bilinmektedir. Kreşendo kelime TDK sözlüğüne göre İtalyanca crescendo kelimesinden dilimize geçmiştir. Kreşendo kelimesi adından da anlaşılacağı üzere müzik alanında kullanılan bir terimdir.

Haber Kaynağını Görüntülemek için Tıklayın

Yazar: – Milliyet