Mandala Nedir, Nasıl Yapılır? Mandalanın Psikolojik Etkileri Nelerdir?

Mandala, manyetik çekim gücü olduğuna inanılan, enerji saklayan kap olarak tanınmaktadır. Osmanlı tarihinde minyatürler, cami kubbelerinden, halı- kilim desenlerine kadar kullanılan bir sanattır. Herkes mandala yapabilir mi? Yoksa mandala eğitimi almak mı gerekir? Merak konusudur.

Mandala Nedir, Nasıl Yapılır?

Mandala, bir daire düşünüldüğünde merkezi ben(.) olarak başladıktan sonra belirli bir uyum içinde genişleyen evreni temsil etmektedir. Sankritçe bir kelime olan mandala, Türkçe anlamı, çember- daire – merkez anlamları taşımaktadır. Köken olarak incelendiğinde ise mandala; enerji(Manda)/(La)öz olarak bilinmektedir. Yani enerji saklayan kap olarak ifade edilebilmektedir. Manyetik alan oluşturarak güç simgesi olan mandala, kişinin hiçliği ve evrenin sonsuzluğunu anlatmaktadır.

Psikoloji uzmanları tarafından mandala sanatı alt bilincin öz ifadesi şeklinde tanımlamaktadır. Geçmişi araştırıldığında 40bin yılı aşkın olduğu düşünülen mandala, yaşama katılmak istenenlerin daire olarak mağaralara işlendiği görülmektedir. Türkiye’ de ve dünyada mandala sanatının tanıması ise 6000 yılı aşmış olduğu görülmektedir. Çizimleri, Osmanlı, İran ve Selçuklularda görülmektedir. Günümüzde geniş kullanım alanı bulan mandala motifleri çay tabağından, nihaleye, tablolardan objelere kadar her yerde görülebilmektedir.

Mandalanın Psikolojik Etkileri Nelerdir?

Enerji deposu olarak düşünülen mandalanın, yüksek çekim gücüne sahip olduğu düşünülmektedir. Bu anlamda mandala yapan enerjisini sanatına yüklediği ve sihirli etkisi olduğuna inanılmaktadır. Böylece mandala çalışmasına düşünce, duygu, hayalleri ve dilekleri yüklenmiş olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle mandala objeleri tılsım olarak taşınabildiği gibi yakılarak tütsü olarak da kullanılmaktadır.

Haber Kaynağını Görüntülemek için Tıklayın

Yazar: – Milliyet