Mavi Diploma Nedir, Nasıl Alınır? Mavi Diploma Veren Üniversiteler Nelerdir?

Mavi diploma, herkesin almak istediği diplomalardan biridir. Mavi diploma alan bireyler, Avrupa Birliği’ne üye olan tüm ülkelerde eğitim alabilir.

Mavi Diploma Nedir? Nasıl Alınır?

Üniversite öğrencileri mezun olduklarında kendilerine okul tarafından diploma verilir. Diplomalar öğrencilerin okumuş olduğu bölümü başarılı olarak bitirdiğini ve yapacağı işleri resmi olarak yapabileceğini gösterir. Üniversitelerde verilen diploma türlerinden biri de, mavi diplomadır. Mavi diplomalar, öğrencilerin üniversitede verilen eğitimlerin tüm dünyada eğitime devam edilebilmesi için kullanılabileceğini gösterir.

Öğrenciler kayıt olduğu üniversitelerden mavi diploma sahibi olduysa, lisans ve yüksek lisans eğitimlerini global olarak yapacağını belgeleyebilir. Mavi diploma alan bireyler, Avrupa Birliği’ne üye olan tüm ülkelerde öğrenci olarak hayatlarına devam edebilir. Global bir diploma olması nedeniyle, kişiler eğitim hayatlarını devam ettirme hakkına sahip oluyor. Mavi diploma veren okulların, eğitim kuruluşu olması önemli bir konudur.

Belirlenen standartlar öğrencilerin tüm haklarını kazanması için önemli detaylardır. Mezuniyet olduktan sonra sahip olunan mavi diplomalar, Avrupa Birliği ülkelerinde yer alan firmalara başvuru yapmak için önemli bir evraktır. İş başvurusu, firmaların kişiler hakkında daha kolay bilgi sahibi olabilmesine yardımcı olacak bir diplomadır. Mavi diplomayı sunan okulların çok uluslu eğitim sistemlerine sahip olması gerekiyor.

Mavi Diploma Veren Üniversiteler Nelerdir?

Mavi diplomayı veren üniversitelerin, tek dili baz almadan çok dilli eğitimleri sunması gerekiyor. Üniversitelerin başarı durumları da, etkili bir faktördür. Mavi diploma veren üniversiteler kişilerce özel olarak araştırılan bir bilgidir. Üniversitelerin mavi diploma verebilmesi için, Avrupa Birliği Eğitim Komisyon’u tarafından belirlenen tüm kriterlere uygun olması gerekiyor.

Avrupa Birliği Eğitim Komisyon’u mavi diploma alınmasına onay vermesiyle birlikte, öğrenciler mavi diploma almaya hak kazanabilir. Mavi diploma veren üniversiteler kişiler tarafından detaylarıyla araştırılıyor. Mavi diploma veren üniversiteler şu şekildedir;

Adıyaman Üniversitesi

Akdeniz Üniversitesi

Bahçeşehir Üniversitesi

Beykent Üniversitesi

Hacettepe Üniversitesi

Hava Harp Okulu

İstanbul Bilgi Üniversitesi

İstanbul Üniversitesi

İzmir Ekonomi Üniversitesi

Karabük Üniversitesi

Karadeniz Teknik Üniversitesi

Kırıkkale Üniversitesi

Kocaeli Üniversitesi

Ordu Üniversitesi

Sabancı Üniversitesi

Trakya Üniversitesi

Uludağ Üniversitesi

Haber Kaynağını Görüntülemek için Tıklayın

Yazar: – Milliyet