Türk Eğitim-Sen Haberi:
MAZERET TAYİNLERİNDE İL VE İLÇE EMRİ VERİLMESİNİ TALEP ETTİK.

Bilindiği gibi Türk Eğitim-Sen olarak mazeret tayinlerinde yaşanan sorunları yıllardır dile getirerek mazeret tayin hakkının bir keyfiyet değil, zorunluluk olduğunu ifade ediyoruz. Ancak mazeret tayin dönemlerinde sınırlı kontenjanlar tercihe açıldığı için birçok meslektaşımızın nakil talebi karşılanmamaktadır. Bu durum ise yaşanan mağduriyetlerin ortadan kaldırılmasına engel teşkil etmektedir.

Nitekim, mazeret tayinlerine dönük son yapılan düzenlemeye göre de öğretmenlerimizin mazerete bağlı yer değişikliği işlemleri sınırlı kontenjanlar dahilinde ve hizmet puanı üstünlüğüne göre yapıldığı için çok sayıda öğretmenimiz mazerete bağlı yer değişikliği yapamayacaklarından mağdur olacaklardır.

Oysa Anayasa’nın 41. Maddesi kamu yönetimine aile birliğini sağlama yükümlülüğü veriyor. Eşlerin birleştirilmesi, öğretmenlerimizin çocuklarına kavuşması, kısacası aile bütünlüğünün sağlanması çok önemli hususlardır. Bu noktada Bakanlığa yazı göndererek; mazerete bağlı yer değişikliği yapamayan öğretmenlerimize il/ilçe emrine atanma hakkı verilerek,  Anayasa ile güvence altına alınan sağlık ve aile bütünlüğü gibi temel hakların korunmasını ve mağduriyetlerin giderilmesini talep ettik.

İlgili yazı için tıklayınız.

Haber Kaynağını Görüntülemek için Tıklayın
Yazar:

Bir Yorum Yazın