Nasıl Milletvekili Olunur? Milletvekili Olma Şartları Nelerdir?

Yeni yapılan düzenlemelere göre 18 yaşını dolduran her birey, milletvekili olabiliyor. Yapılacak olan başvurularla, partilerden veya bağımsız olarak milletvekili adayı olabilir.

Nasıl Milletvekili Olunur?

Milletvekili olmak isteyen bireyler, nasıl bir yol izleyeceği hakkında araştırma yapabiliyor. Milletvekili oldukça önemli bir meslektir. 18 yaşından küçükler milletvekili adayı olamıyor. 18 yaşını dolduran her birey, milletvekili adayı olarak halkın önüne çıkabiliyor. Milletvekili olabilmek için bireylerin sahip olduğu bazı mesleklerden istifa etmesi gerekiyor.

Savcılar, hakimler, memurlar ve öğretim elemanlarının milleti vekili olabilmesi için mesleklerinden resmi olarak istifa etmesi gerekiyor. Aday adaylığına başvuru yapmak isteyen kişiler, mesleklerinden istifa etmesiyle birlikte başvuru yapabiliyor.

Milletvekili Olma Şartları Nelerdir?

Milletvekili olmak için istenen şartlar kişilerin araştırdığı önemli bir konudur. Milletvekili olabilmenin ilk şartı yaş şartıdır. 18 yaşını doldurmayan kişiler milletvekili adayı olamıyor. Milletvekili olacak kişilerin mesleklerinden istifa ederek, istifa ettiğini ispat etmesi gerekiyor. Savcılar ve hakimler de bu meslek grupları arasında yer alan mesleklerdir. Aday olacak kişilerin herhangi bir suçtan hüküm giymemiş olmaması da, aranan şartlar arasındadır.

Haber Kaynağını Görüntülemek için Tıklayın

Yazar: – Milliyet