Nitel Gözlem Nedir? Nitel Gözlem İle İlgili Örnekler Nelerdir?

Nitel ve nicel sözcükleri niteleme ve niceleme kelimelerinin kısaltmasıdır. Buna göre nicel gözlemler nesnel iken, nitel gözlemler matematiksel olmadığı için subjektif olarak nitelendirilir.

Nitel Gözlem Nedir?

Kişiden kişiye göre değişen, tahmine ya da çıkarıma dayalı gözlemlere nitel gözlemler denir. Bu gözlemlerden elde edilen sonuçlar, nicel gözlemlerdeki gibi sayılarla ifade edilmez.

Örneğin hava sıcaklığının termometreyle ölçülmesi ve havanın 37 derece olduğunun öğrenilmesi, nicel gözlemdir. Nitel gözlemde ise havanın sıcak, ılık, serin ya da soğuk olduğu söylenebilir.

Bu tür gözlemlerde herhangi bir araç kullanılmaz. Kişi duyu organlarıyla incelediği ya da algıladığı bir konu hakkında çıkarımda bulunur. Bu çıkarımların herhangi bir bilimsel dayanağı olmadığı için kişiden kişiye göre değişir. Örneğin birinin çok sıcak olarak nitelendirdiği hava, bir başkasına göre serin ya da soğuk olabilir.

Nitel Gözlem ile İlgili Örnekler Nelerdir?

1- Yemeğin tuzsuz olması

2- Evin / odanın küçük olması

3- Okul çantasının çok ağır olması

4- Caddenin kalabalık olması

5- Dinlenen müziğin çok gürültülü olması

6- Bu yazın bir önceki yaza göre daha serin ve soğuk geçmesi

7- Masanın küçük ve dar olması

8- Adamın uzun boylu olması

9- Pantolonun bol olması

10- Yastığın sert olması

Yukarıdaki 10 örnekte de kişiden kişiye değişen çıkarımlara yer verilmiştir. Örneğin birine bol gelen pantolon bir başkasına dar gelebilir.

Haber Kaynağını Görüntülemek için Tıklayın

Yazar: – Milliyet