Normal Koşullar Ve Oda Koşulları Kaç Derecedir?

Normal koşullar sıcaklığın oda koşullarına göre farklı bir değerle ele alındığı sıcaklık ölçümüdür. Kimya alanında deney yaparken her iki sıcaklık farkı da göz önüne alınarak sonuçlandırmaya varılır.

Normal Koşullar ve Oda Koşulları Kaç Derecedir?

Normal koşullarda bir deney yapılırken sıcaklık değeri 0 celsius olarak hesaplanır. Basınç ise 1 atm olarak değerlendirilir. Bu duruma normal koşullar altındaki ölçüm adı verilir. Oda sıcaklığı ise 25 celsius derecesinin baz alındığı ölçümdür. Normal koşullar altında yapılan ölçümlerde olduğu gibi oda koşulları altındaki ölçümlerde de basınç değeri 1 atmdir.

Deneylerdeki sıcaklık derecelerinin farklılık içermesi ortam ısısıyla doğru orantılıdır. Her iki farklı koşul altında yapılan deney de birbirinden farklı sonuçlar içerir, bu durumda elde edilen sonucun da değişkenlik göstermesi normaldir. Sıcaklık deneylerin sonucunu etkileyen önemli bir kriterdir. Bir deneyde doğru sonuç elde edilebilmesi de yapıldığı ortamın oda sıcaklığı ve normal koşulların etkisine göre değişkenlik gösterir.

Örneğin; 0 derece sıcaklıktaki 5 litrelik bir kapta 115 gram ölçeğinde N2 gazının basıncını hesaplarken gerek ortam ısısı gerekse mevcut oda sıcaklığı etkili olmaktadır. Bu nedenle her iki sonuçta da birbirinden farklı değerlere ulaşmak normal bir sonuç olacaktır.

Haber Kaynağını Görüntülemek için Tıklayın

Yazar: – Milliyet