Patates Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır? Devlet Desteği Ve Kazancı Hakkında Bilgiler

Patates yetiştirme işi iyi bir verim alındığında yüksek kazançların elde edilmesini sağlamaktadır. Bu nedenle insanların bu konu hakkında bilgi sahibi olmaları gerekmektedir.

Patates Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Patates yetiştirmek isteyenlerin ilk yapması gereken toprağın hazır hale getirilmesini sağlamak olmaktadır. Patates tarımı yapılacak olan tarlaların iyi drene edilmiş verimli tarlalar olması patatesten alınan verimi arttırmaktadır. Gevşek yapılı topraklarda patates bitkisi daha iyi bir gelişim göstermektedir.

Çiftçilerin tohumluk patates ekimlerinden önce tarlaları pulluk yardımıyla derinlemesine sürerek havalandırmaları gerekmektedir. Bir tarlaya üst üste iki yıl patates ekilmemesi gerekmektedir. Patates yetiştiriciliğinde damlama, tepegöz ve yağmurlama sistemleri en fazla kullanılanlar olmaktadır. Bu bitkinin su ihtiyacı ilk başta az olup daha sonraki dönemlerde giderek artmaktadır. Bu nedenle sık sık sulama yapılması gerekmektedir. Toprağın her daim nemli kalması patates tarımı için önemli olmaktadır.

Devlet Desteği Ve Kazancı Hakkında Bilgi

Patates önemli bir gıda olduğu için devlet çiftçiyi bu yönde gerek kredi vererek gerekse de hibe yatırımlarda bulunarak desteklemektedir. Tarlalardan elde edilen mahsuller o günün güncel fiyatlarına göre alış ve satışı yapılmaktadır.

Haber Kaynağını Görüntülemek için Tıklayın

Yazar: – Milliyet