Pinositoz Nedir, Bitkilerde Görülür Mü? Biyolojide Pinositoz Konu Anlatımı

Pinositoz, Latince karşılığı hücre içilmesi olan, endositoz yöntemine dair terimsel bir ifadedir. Hücrenin plazma zarında bulunan sıvıları çekerek pinozom olarak adlandırılan vezikülü oluşturması ve sitoplazmayı sıkıştırması işlevi olarak da tanımlanabilir.

Pinositoz Nedir?

Pinositoz biyolojide sıvıların hücre içerisinde sahip oldukları solütleri alma yöntemine verilen isimdir. Bu yöntem sıvıların toplanması olarak görülmesi nedeniyle hücre içilmesi şeklinde de adlandırılır. Pinositoz yönteminde hücrenin mevcut plazma zarındaki sıvıların çekilmesi işlemi gerçekleştirilir. İnzasyon şeklinde oluşan vezikül sitoplazmaya baskı yapar ve onu sıkıştırır. Bu işlemin adına pinositoz adı verilir.

Pinositoz Bitkilerde Görülür mü?

Pinositoz işlemi bitkilerde görülmez. Bu durumun nedeni endositozun yani fagositoz ve pinositoz işlemlerinin yalnızca hayvan hücrelerinde görülmesinden kaynaklanır. Ekdositoz işlemi (dışarı atma) ise hem hayvan hücresinde hem de bitki hücresinde görülür. Endositozun yalnızca hayvan hücrelerinde görülmesi hücre zarından kaynaklanır. Hücre zarının seçici geçirgen olma özelliği ve saydam yapısı nedeniyle bitki hücrelerinin yapısına uyum sağlamaması endositoz işlemine engel olmaktadır. Bitkilerin hücre yapıları kalındır ve seçici geçirgen olma özelliği taşımaz.

Biyolojide Pinositoz Konu Anlatımı

Biyolojide pinositoz konusunu işlerken endositoz işleminin bilinmesi gereklidir. Endositoz hücre zarından geçemeyecek kadar büyük olan bazı maddelerin atılması için uygulanan işlemdir. Endositozun oluşumu sırasında iki ana etmenden söz edilir; pinositoz ve fagositoz olarak bilinen bu iki etmen zardan geçemeyecek maddelere uygulanan dışarı atım ve sıvı toplaması işlemidir.

Haber Kaynağını Görüntülemek için Tıklayın

Yazar: – Milliyet