Simbiyotik İlişkiler Nedir? Simbiyotik İlişki Çeşitleri Nelerdir?

Simbiyotik ilişki daha çok simbiyoz yaşam üzerinden gerçekleşmektedir. Bu yaşam yapısında birçok canlı aynı zamanda ortak yaşam şeklinde ifade edilmektedir. Ortak şekilde organizasyon gerçekleştirecek çoğalma ve yaşamın devamlılığı noktasında önemli bir yere sahiplerdir.

Simbiyotik İlişkiler Nedir?

Simbiyotik ilişki kısaca ortak yaşam olarak ifade edilmektedir. İki canlının tek bir organizma gibi hareket etmek suretiyle, birbiriyle yardımlaşarak yaşamlarına devam etmeleri simbiyotik ilişkidir. Bu doğrultuda iki farklı canlı yaşam, tek bir organizma gibi hareket ederek çoğalma ve besin kaynakları ile birçok organizasyon kapsamında çalışma gösterir.

Özellikle komünitede iki farklı türün birbirleriyle ilişki içerisinde olması üzerinden, etkin şekilde bir arada yaşaması simbiyoz yaşam olarak öne çıkar. Tabii bu yaşam şekli pozitif ve negatif ile beraber nötr şekilde bir ilişki içerisinde olabilirler. Yani birbirlerine karşı zararlı ya da yararlı veya hiçbir etki göstermeden yaşamını sürdürebilirler.

Simbiyotik İlişki Çeşitleri Nelerdir?

Simbiyotik yaşam üzerinden simbiyotik ilişki gösteren birçok farklı canlı türü bulunmaktadır. Bu canlı türleri yaşam içerisindeki bütün farklı organizasyonları tek bir organizma gibi devam ettirerek sürdürürler.

– Amensalizm

– Mutualizm

– Kommensalizm

– Parazitizm

Bu şekilde birçok farklı simbiyoz yaşam ile beraber simbiyotik ilişki çeşitleri öne çıkmaktadır. Aynı zamanda ortak yaşarlılık olarak da ifade edilebilecek olan bu organizasyon, tek bir organizma şeklinde canlıların türlerini devam edilmesine imkan verir. Birbirlerine sağladıkları yarar ile beraber zararın yanı sıra herhangi bir etki olmadan da simbiyotik ilişki devam edebilmektedir.

Haber Kaynağını Görüntülemek için Tıklayın

Yazar: – Milliyet