Sopa Böceği Nedir? Sopa Böceği Nerede Ve Ne Kadar Yaşar?

Sopa böceğinin bilimsel adı Phasmatodea’tir. Halk arasında sopaya ya da ağaç dalına benzediği için sopa böceği veya dal böceği ismini almıştır. Genellikle ağaçlık alanlarda yaşamayı tercih eden sopa böceklerinin daha birçok özelliği bulunmaktadır.

Sopa Böceği Nedir?

Bilimsel adı Phasmatodea olan sopa böcekleri halk arasında dal böceği olarak da bilinmektedir. Aynı zamanda dünyanın en uzun böceği olan sopa böceği 56,7 cm boyuna kadar ulaşabilmektedir.

Sopa böcekleri vücut şekilleri ve farklı renge bürünebilme özelliğine sahip olduğu için doğaya kolaylıkla uyum sağlayan bir hayvandır.

Oldukça sessiz olan dal böcekleri genellikle geceleri hareket eden canlılardır. Fakat gece hareket etmelerine rağmen gece görüşleri çok zayıftır.

Sopa Böceği Nerede ve Ne Kadar Yaşar?

Sopa böcekleri genellikle ormanlık alanlarda, ağaçlar üzerinde yaşarlar ve muazzam bir kamuflaj yetenekleri ile doğada rahatlıkla barınabilirler. Genellikle üzerinde yaşadığı ağacın rengini alarak ve sıklıkla kahverengi tonlarında bulunmaktadır. Ayrıca ağaç ve çalı yaprakları ile beslenen sopa böcekleri sayılarının çok olması halinde ağaçlara ve yapraklara zarar verebilmektedirler.

Haber Kaynağını Görüntülemek için Tıklayın

Yazar: – Milliyet