Tek Kaçış Noktalı Perspektif Çizimi Nasıl Yapılır?

Nesneler uzaklaştıkça görünüşleri de gerçek görünümlerinden farklılaşarak küçülür ve bu farklılaşma çizimle birlikte perspektif bilimi ile matematik ve optik olarak da bilinir.

Tek Kaçış Noktalı Perspektif Çizimi Nasıl Yapılır?

Perspektif çizim teknikleri başta mühendisler, mimarlar, endüstri planlayıcıları tarafından çok sık kullanılır. Tek nokta perspektifi çizerken bir kutu şekli çizmek için birbirine yaklaşarak bir noktada birleşen iki farklı doğru çizmek gerekir. Demiryolu, karayolu perspektif görünümü bu çizim şekline örnek olarak gösterilebilir. Kutu yüzey çizimleri, ufuk hattında yer alan kesişme noktasına göre düzenlenir.

Planlanan proje perspektif bir şekilde hazırlanır. projeye başlamadan önce bitmiş olan şekil üzerinde daha detaylı çalışmalar yapılır. En kolay perspektif çizim, bir kağıt üzerine çizilen yatay çizgidir. Bu yatay çizgi, aynı zamanda o bölgenin ufuk hattını temsil eder. Bu çizgi, üzerine bir gemi ve biraz üzerine bulutlar konulduğu zaman gökyüzünü de temsil eder. Gemi ile çizim yapan kişi arasında bulunan mesafe yaklaştıkça boyutları büyüyen diğer cisimler de sıralanır.

Çift Kaçışlı Perspektif Nedir?

Çift çizgili perspektife, açısal perspektif ismi de verilir. Kutu hafifçe çevrildiği zaman kesişme noktası ufuk hattı üzerinde dönen yönün tersi istikametinde doğru yönde kayar. Tek nokta perspektifinde yatay boyutlar yani genişlikler çizim kağıdı kenarlarına doğru paralel konumlanır. İki nokta perspektifinde ise, iki kesişme noktası bulunur ve her iki kesişme noktasına göre de çizilen resimde derinlik çizgileri, çizim kağıdının kenarlarına paralel bir şekilde uzanmaz. İki kesişme noktası arasında bulunan ölçü resmin basit bir orantısıdır.

İki nokta perspektif, resim çizimini daha kolay bir şekilde anlamak için, demir yolu üzerinde duran ve elinde bir cam tabaka tutan sağa ve sola doğru hafif bir şekilde camı çeviren kişinin gördüğü manzarayı düşünmek yeterli olur. Cam tabaka biraz sola çevrildiği zaman da tren raylarının ufuk hattında kesiştiği nokta sanki sağa kaymış gibi bir görüntü ortaya çıkar.

Haber Kaynağını Görüntülemek için Tıklayın

Yazar: – Milliyet