Tema Vakfı’nın Çalışmaları Diğer Canlı Türlerinin Yaşamını Nasıl Etkiler?

Türkiye erozyonla mücadele ağaçlandırma ve doğal varlıkları koruma vakfı olarak TEMA Vakfı öne çıkıyor. 11 Eylül 1992 yılında kurulmuş olan Vakıf, doğayı korumak ve yaşamın devam edebilmesini sağlamak için farklı çalışmalar yürütmektedir. Özellikle tüm canlı organizmaları korumak, doğal varlıkları korumak ve erozyonla mücadele üzerinden ağaçlandırma gerçekleştirmek en önemli çalışmalar içerisinde yer alır.

Tema Vakfı’nın Çalışmaları Diğer Canlı Türlerinin Yaşamını Nasıl Etkiler?

Dünya üzerindeki canlı yaşamın sürebilmesi için, doğanın bütünüyle korunması gerekir. Eğer TEMA Vakfı olmasaydı o vakit bitki ve hayvanlar, mantar ve birçok canlı organizmanın yaşamını sürdürmesi mümkün olmazdı. Bu da mikro çeşitliliğin azalması ile beraber ekosistem döngüsüne önemli oranda zarar verirdi. Hatta suya erişim üzerinden temiz suya ulaşım imkanını dahi olumsuz yönde etkilerdi. Doğal olarak böylece dünya yüzeyindeki canlı yaşam ciddi oranda tehdit altına girerdi.

Bunun önüne geçebilmek için ise TEMA Vakfı her sene ülke çapında önemli çalışmalar yürütmektedir. Bu çalışmalar hem kurumsal olarak hem de gönüllüler eşliğinde gerçekleşir. Ekosistem ne kadar korunursa dünya üzerinde bulunan yaşam daha uzun yıllar devam eder.

Haber Kaynağını Görüntülemek için Tıklayın

Yazar: – Milliyet