Ünlem Cümleleri Nedir? Ünlem Cümlesi Örnekleri Nelerdir?

Günlük hayatta sıkça duyulan cümleler bulunmaktadır. Bu cümleler ortaya koyduğu anlam ile dikkat çekmektedir. Özellikle ünlem cümleleri sık sık kullanılmaktadır. Bu cümleler herkesin duyduğu cümleler olsa da belirli kuralları bulunmaktadır.

Ünlem Cümleleri Nedir?

Ünlem cümleleri; korku, heyecan, kızgınlık, sevgi, coşku ve bunlara benzer duyguları ifade etmek için kullanılmaktadır. Bu cümlelerde ortaya çıkan bir duygu bulunmaktadır. Özellikle cümle kurulurken bu duygu tonlama yardımıyla ön plana çıkmaktadır.

Ünlem cümleleri yazılı olduğu zaman sonuna ünlem işareti konulmaktadır. Cümle eğer soru şeklinde ise cümlenin sonuna soru işareti de gelebilir. Ancak yine de cümlenin ünlem cümlesi olduğu anlaşılmaktadır. Yazılı olmayan durumlarda ise ünlem cümlesi kurulurken tonlama yapılmaktadır.

Ünlem cümlelerini öğrenmek son derece kolay olmaktadır. Bu konu hakkında birçok kelime bulunmaktadır. Bu kelimeler ile ünlem cümleleri rahatça kurulmaktadır. Ünlem cümlelerinde genellikle benzer ifadeler kullanılmaktadır. Yani cümleye baktığımız zaman kızgınlık, sevinç ve bunlara benzer anlamlar yer alır.

Ünlem Cümlesi Örnekleri Nelerdir?

Ünlem cümlesi için birçok örnek bulmak mümkündür. Bu konu hakkında çok sayıda örnek oluşturulabilir. Zaten ünlem konusu oldukça kolay konulardan birisidir. Bu konuyla alakalı cümleleri inceleyerek ünlemi daha net anlayabilirsiniz.

– Öyle çok yorgunum ki!..

– İşte şimdi yandık!..

– Bu ne güzel tesadüf!

– Hemen eve git!

– Ah, şimdi evde olacaktım ki!..

– Evrakları yarın masamda göreceğim!

– Eee, yeter susun be!

– Hey, durun orada, giremezsiniz!

– Eyvah, yine soğuk olacak!

– Ooo, sen buralara gelir miydin?

– Neden benim söylediklerimi dinlemiyorsun?
– Çok iyi bir fikrim var!

Ünlem cümleleri görüldüğü üzere günlük hayatta sıkça kullanılmaktadır. Bu cümleleri birçok kişi sık sık kullanmaktadır. Ünlem cümleleri genel olarak sevilen konuların başında gelmektedir.

Haber Kaynağını Görüntülemek için Tıklayın

Yazar: – Milliyet